Zoeken

De harde les van een soloreis in Marokko: toeriste deelt verhaal

14 augustus 2025 - 20:30 - Marokko

©

Een soloreis naar een exotische bestemming is voor veel vrouwen een droom, maar voor de 35-jarige Karolina Wachowicz werd die droom in Marokko een uitputtende beproeving. De Europese toeriste deelde haar ervaringen met de Britse pers en waarschuwt andere vrouwen die alleen reizen voor de onophoudelijke en vaak intimiderende aandacht die hen te wachten kan staan. Haar verhaal is een ontnuchterende blik op de realiteit achter de idyllische vakantiekiekjes.

Volgens Wachowicz veranderde ze van een anonieme reiziger in een publiek spektakel zodra ze voet op Marokkaanse bodem zette. “Als blonde, alleenstaande Europese vrouw word je geen reiziger, je wordt een attractie”, legde ze uit. Ze omschrijft een gevoel van voortdurend bekeken te worden, alsof ze een “lichtgevend uithangbord” droeg. Deze aandacht kwam niet alleen van mannen, maar ook van lokale vrouwen. “In plaats van solidariteit voelde ik koude, kritische blikken die me konden doorboren,” vertelt ze. Een rok die iets boven de enkels viel, was al genoeg voor afkeurende reacties, met als dieptepunt een vrouw die haar luidkeels in het Arabisch de les las.

Lees ook: "Ik heb Marokko bezocht en dit is waarom ik nooit meer terugga"

De constante blikken waren slechts het begin. Alledaagse bezigheden zoals een kop koffie drinken of boodschappen doen, werden “evenementen” door de onophoudelijke stroom van toenaderingspogingen. “Ik kon de straat niet oversteken zonder dat minstens één persoon me om een foto of geld vroeg. Huwelijksaanzoeken waren natuurlijk ook gebruikelijk,” aldus Karolina. Ze merkte dat zelfs haar kleding, die ze zelf als ingetogen beschouwde, werd gezien als een uitnodiging. Opdringerige vragen over haar plannen en burgerlijke staat waren schering en inslag, waarbij de mededeling “Ik heb een vriend” vaak de enige effectieve manier was om mannen af te weren.

Lees ook: Marokko aarzelt in strijd tegen intimidatie: ramp voor imago

Ondanks de “nachtmerrieachtige” ervaringen, benadrukt Wachowicz dat een reis naar Marokko niet per definitie negatief hoeft te zijn. Ze gelooft dat het land een verrijkende ervaring kan bieden, mits reizigers zich bewust zijn van de diepe culturele verschillen. “Het koninkrijk kan je uitdagen en uitputten, maar het leert je ook veerkracht en het belang van interculturele welwillendheid,” stelt ze. Volgens haar ligt de sleutel tot een geslaagde reis in een combinatie van "weerstand, improvisatie, humor, geduld en culturele gevoeligheid".

Bladna.nl

Bladna.nl - 2025 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team