18 maart 2025 - 23:00 - Marokko
Tijdens de Ramadan is in Marokko een burgerinitiatief genaamd "Khlih 3endek" viraal gegaan op sociale media, met als doel de boycot van producten waarvan de prijzen onterecht zijn gestegen. Deze campagne, gelanceerd aan het begin van de Ramadan, roept burgers op om geen producten te kopen zoals vis, eieren en vlees, waarvan de prijzen aanzienlijk zijn gestegen.
Op sociale media hebben internetgebruikers de hashtag massaal verspreid, samen met berichten waarin ze hun ongenoegen uiten over de stijging van de prijzen van basisproducten. Ze schrijven deze situatie toe aan de toename van tussenpersonen en marktverstoringen, verergerd door een gebrek aan toezicht en sancties. Deze situatie treft vooral de koopkracht van kwetsbare en lage-inkomensgroepen.
Lees ook: Marokko: massale Ramadan-boycot
De initiatiefnemers van deze boycotcampagne hopen via vreedzame druk de vraag naar deze producten te verminderen, waardoor hun prijzen dalen en terugkeren naar niveaus die betaalbaar zijn voor alle Marokkanen. Een groep jongeren heeft een video gedeeld om de campagne "Khlih 3endek" te lanceren en burgers aangemoedigd om deze slogan op markten te gebruiken als reactie op verkopers die hoge prijzen vragen.
Het publieke debat over de ongerechtvaardigde prijsstijgingen is de afgelopen dagen toegenomen. De regering erkent dat deze stijging te wijten is aan het grote aantal tussenpersonen en de stijging van de winstmarges. Dit debat werd versterkt door de verspreiding van video’s waarin een jongeman, Abdelilah, vis verkoopt in Marrakech tegen lagere prijzen dan de marktprijzen, en de daling van de veeprijzen die niet wordt doorberekend in de vleesprijzen bij slagers.
Lees ook: Sardine aan 5 dirham: visboer Marrakech wint strijd
Al enkele maanden wordt de regering opgeroepen om in te grijpen om de stijging van de prijzen en de daling van de koopkracht van de Marokkanen te stoppen. Er wordt ook gevraagd om een effectieve marktcontrole in te voeren en te waarschuwen voor de negatieve gevolgen van toenemende sociale spanningen op de sociale vrede.
Topteam: Hammouchi gaat samenwerken met VAE-inlichtingendienst
Zomerreis naar Marokko dreigt fiasco te worden door hoge prijzen
Marokko onthult schokkende cijfers over gifdieren
Marokko schrapt douanerechten op Turkse importen
Hakim Ziyech weigert miljoenenvoorstellen uit Golf
Marokkaanse en Nederlandse vrouwen sterven door explosie in Spaanse bar
Topteam: Hammouchi gaat samenwerken met VAE-inlichtingendienst
Marokko onthult schokkende cijfers over gifdieren
Tetouan sluit vieze fastfoodzaken
Weer vrouw aangerand op straat in Tanger: publieke woede groeit
Vijgcactus in Marokko is onbetaalbare luxe geworden
Zwemverbod in Marokkaanse rivieren na dodelijke ongevallen
Spaanse hotelreus breidt fors uit in Marokko
Vakantiedroom in Noord-Marokko spat uiteen