Zoeken

Boer in Marokko weigert corruptie caïd, bulldozers verwoesten zijn veld

29 januari 2026 - 23:00 - Marokko

In de provincie Zagora is een juridisch conflict ontstaan tussen een landbouwer en een caïd. De ondernemer heeft een officiële klacht ingediend bij het ministerie van Binnenlandse Zaken en de rechterlijke macht naar aanleiding van een incident dat zich halverwege januari afspeelde in de gemeente Ternata. In de aanklacht wordt melding gemaakt van onregelmatigheden rondom het beheer van landbouwgronden en de handhaving van lokale voorschriften.

De kern van het geschil draait om beschuldigingen van financiële afpersing. Volgens de verklaring van de landbouwer aan minister Abdelouafi Laftit zou er van hem een illegale betaling zijn geëist van 5000 dirham per hectare. De boer stelt dat hij dit verzoek heeft geweigerd, omdat hij naar eigen zeggen handelde binnen de toegestane quota voor de teelt van watermeloenen. Deze weigering zou de aanleiding zijn geweest voor een ingrijpende interventie op zijn terrein op 16 januari 2026.

Lees ook: Ontrouwe caïd springt van tweede verdieping en ontsnapt in Marokko

Tijdens deze actie werd het landbouwbedrijf bezocht door een delegatie van de gendarmerie en hulptroepen, ondersteund door twee bulldozers. De machines zouden op last van de caïd aanzienlijke schade hebben aangericht aan de aanplant van watermeloenen. Daarnaast werden vitale onderdelen van de bedrijfsvoering aangepakt, zoals waterreservoirs, irrigatiesystemen voor dadelpalmen en diverse pompapparatuur. Een deel van het materiaal zou tijdens de actie ook in beslag zijn genomen.

Lees ook: Caïd die oude man ’ezel’ noemt per direct ontslagen in Marokko

De landbouwer, die stelt over de juiste papieren en rechterlijke vonnissen te beschikken om de grond te mogen bewerken, heeft de procureur-generaal in Ouarzazate verzocht een strafrechtelijk onderzoek in te stellen. Hij spreekt van ongeoorloofde intimidatie en het moedwillig dwarsbomen van zijn agrarische activiteiten. In de regio Zagora wordt de teelt van waterintensieve gewassen scherp gecontroleerd vanwege de aanhoudende droogte, wat vaker leidt tot spanningen tussen overheid en boeren.

Bladna.nl

Bladna.nl - 2025 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team