Zoeken

Thami El Glaoui, Pasja van Marrakech, op Al Jazeera

23 september 2012 - 19:12 - Cultuur

Geschreven door Laila A.

Qatari zender Al Jazeera gaat een documentaire maken over de legendarische Pasja van Marrakech, Thami El Glaoui. Hij was degene die de "pacificatie van Marokko" leidde namens de protectoraat. Thami El Glaoui, overleden in 1956 op 77-jarige leeftijd, was krachtiger dan de Sultan zelf.

Hassan II zei over hem: "Thami El Glaoui vertegenwoordigt deze anachronistische feodaliteit, fel egoïstisch en tot alles bereid om haar privileges te verdedigen".

Thami El Glaoui had namelijk de opstandige stammen van de Hoge Atlas en Marrakech begin vorige eeuw gewelddadig onderdrukt, omdat hij een derde van Marokko onder zijn macht wilde krijgen.

Benoemd tot Pasja van Marrakech in 1912 door een Dahir van Sultan Moulay Youssef, was Thami El Glaoui initiatiefnemer in 1953 van een petitie dat het vertrek eiste van Mohammed V en ondertekend was door de meeste Pasja’s en Kaids in Marokko.

Op het hoogtepunt van zijn roem in de jaren 1930 en 1940, was de Pasja van Marrakech aan het hoofd van een financieel imperium, waartoe de Noord-Afrikaanse Omnium, voorloper van de ONA, CTM en tienduizenden hectaren landbouwgrond behoorden. Toen de Fransen hun greep op Marokko begonnen te verliezen, raadde de Pasja van Marrakech hen aan om het "protectoraat te hervormen" om het voortbestaan ervan te verzekeren.

Vandaag de dag proberen de zonen van de Pasja, in Marokko ook wel "de seigneur van de Atlas" genoemd, zijn naam te zuiveren. In tegenstelling tot hun vader, worden ze gewaardeerd door de Marokkaanse koninklijke familie.

Abdessadek El Glaoui, auteur van een boek over zijn vader, was voorzitter van de Rekenkamer en heeft verschillende verantwoordelijkheidsfuncties uitgeoefend onder Koning Hassan II.

Hassan El Glaoui was verantwoordelijk voor golfactiviteiten in Marokko onder Hassan II. Vandaag de dag is hij één van de favoriete schilders van Koning Mohammed VI.

Al Jazeera kondigde een jaar geleden ook de opnames van een serie documentaire films over Marokko, namelijk over het leven van Hassan II en oppositieleider Mehdi Ben Barka.

Lees meer

Shahrukh Khan viert Indiase cinema in Marrakech

Bollywood-acteur Shahrukh Khan, is de eregast van het 11e Filmfestival van Marrakech. De acteur had ook al de show gestolen op de vorige editie van het festival.

"Tinghir-Jeruzalem" op Amazigh filmfestival Issni N’Ourgh

De documentaire "Tinghir-Jeruzalem: de echo’s van de Mellah" van filmmaker Kamal Hachkar, zal concurreren op het Amazigh filmfestival Issni N’Ourgh van Agadir (26-30 september).

Kelaat Mgouna heeft een weinig rooskleurig verleden

Kelaat Mgouna of de rozenvallei ligt op 90 km ten oosten van Ouarzazate. Vrijdag werd er het 51e Rozenfestival afgesloten. Vredige stadje in de Hoge Atlas, bekend om haar...

Ex-minister Thami El Khyari overleden

Thami El Khyari, ex minister van Zeevisserij (1998-2000) en Gezondheid (2000-2002), is zaterdagochtend overleden in Rabat. De 70-jarige politicus was al lange tijd ziek.

60 miljoen dirham voor Filmfestival Marrakech

Het Internationaal filmfestival van Marrakech, dat loopt tot 8 december, kostte dit jaar 60 miljoen dirham. Dat werd zaterdag bekendgemaakt door Nouredine Sail, vice-voorzitter...

Bladna.nl

Bladna.nl - 2026 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team