18 januari 2025 - 14:40 - Economie
De Marokkaanse Federatie voor Consumentenrechten slaat alarm over de dreigende prijsexplosie in aanloop naar de Ramadan. De federatie maakt zich zorgen over de stabiliteit van de binnenlandse markt en roept op tot dringende maatregelen om de koopkracht van de burgers te beschermen, vooral de meest kwetsbaren.
De stijgende prijzen van veel basisproducten drukken zwaar op het budget van Marokkaanse huishoudens, die toch al te maken hebben met een moeilijke economische en sociale situatie. Om een crisis tijdens de Ramadan te voorkomen, pleit de federatie voor strengere controles op markten, groothandelaren en winkeliers. Dit moet speculatie, hamsteren en prijsmanipulatie tegengaan. Consumenten mogen niet worden overgeleverd aan de grillen van gewetenloze handelaren. De federatie eist dan ook strenge straffen voor elke vorm van fraude of misleiding.
Lees ook: Genoeg dadels voor Ramadan 2025 in Marokko?
Om de prijzen te drukken, stelt de federatie voor om tijdens de Ramadan de belastingen op rood vlees en groenten te verlagen. Ook wil ze dat er kuikens worden geïmporteerd zonder invoerrechten en dat de export van kuikens tijdelijk wordt stopgezet om de bevoorrading van de lokale markt te garanderen. Om de productiekosten te verlagen en concurrerende prijzen te bevorderen, adviseert de federatie om de belastingen op grondstoffen voor diervoeding te schrappen.
De federatie benadrukt het belang van voldoende beschikbaarheid van basisproducten en dreigt met het toepassen van artikel 4 van de wet op prijsvrijheid en concurrentie als de speculatie aanhoudt. Tegelijkertijd roept ze op tot meer steun voor de armste gezinnen door middel van "Ramadan-pakketten" en de uitbreiding van sociale restaurants.
De federatie roept ook consumenten op tot verantwoordelijkheid en waarschuwt voor hamsteren. "Pas op voor het sneeuwbaleffect", zegt ze. Het inslaan van grote hoeveelheden producten kan speculatie aanwakkeren en leiden tot kunstmatige tekorten.
Lees ook: Ramadan 2025: data voor Marokko
Desondanks blijft de federatie optimistisch. Door nauwe samenwerking tussen de autoriteiten en consumenten moeten de uitdagingen van de Ramadan worden aangepakt en moet de toegang tot basisproducten tegen betaalbare prijzen voor iedereen worden gegarandeerd.
Bedrijven verdacht van grootschalige fraude in Marokko
Rabat in de problemen door gebrek aan wc’s
FC Barcelona aast op Marokkaanse international
Al Aoula onthult programmering Ramadan 2025
Saoedi-Arabië schort vaccinatieplicht voor Oemrah op
Inwoners Marrakech in opstand tegen alcoholverkoop
Gouden tijden voor Marokkaanse franchisemarkt
H&M zoekt heil in Marokko vanwege Trump’s importheffingen
Geldsmokkel op Marokkaanse luchthavens: deviezenautoriteit op scherp
Trump wil Chinese investeringen in Marokko beperken
Marokkaanse fiscus jaagt op mkb’s
Wereldbank investeert 250 miljoen dollar in Nador
Marokkaanse dirham handhaaft stabiele koers
Marokkaanse zelfstandigen ontduiken massaal belasting