8 oktober 2025 - 20:00 - Marokko
Marokko heeft zijn steun aan de Palestijnse bevolking in Gaza en Al-Quds (Jeruzalem) aanzienlijk geïntensiveerd. Het Bayt Mal Al-Quds Acharif agentschap heeft een reeks nieuwe projecten aangekondigd met een geschat budget van ongeveer 2 miljoen dollar voor het vierde kwartaal van 2025. Deze inspanningen richten zich op het versterken van de veerkracht en het verbeteren van de levensomstandigheden van kwetsbare families in de regio.
De projecten zijn gericht op verschillende gebieden en zijn al gestart, onder meer in verschillende kampen in Kalandia, Al-Eizariya, en Abu Dis. De initiatieven omvatten onder meer kleinschalige economische projecten zoals schapen- en rundveehouderij, de productie van kaas en zuivelproducten, bakkerijen en diensten als naaien, borduren en schoonheidsbehandelingen. Daarnaast worden polyvalente, uitgeruste kiosken uitgedeeld om inkomens te genereren.
Lees ook: Israëlische premier Netanyahu ontwijkt Marokkaans luchtruim op weg naar VN
Een belangrijk onderdeel van de steun is de ’Aouna’-campagne, waarbij de teams van het agentschap oogstmateriaal voor olijven verdelen aan de olijventelers van de Heilige Stad. Dit initiatief is bedoeld om de ondersteuning van de Palestijnse boeren te versterken en maakt deel uit van het ’Somoud’-project, dat in samenwerking met diverse entiteiten, waaronder het Palestijnse ministerie van Landbouw, het gouvernement van Al-Quds en het Land Research Center (LRC), wordt uitgevoerd.
Ondanks de complexe omstandigheden heeft het Bayt Mal Al-Quds Acharif agentschap, dat onder het Al-Quds Comité valt, haar werk onverminderd voortgezet. Tussen 7 oktober 2023 en 30 juni 2025 lanceerde het agentschap projecten voor een totaalbedrag van 6,5 miljoen dollar, gericht op Palestijnen en hun instellingen in Al-Quds, delen van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Bovendien leverde het agentschap, in samenwerking met Marokko, een substantiële bijdrage aan de hulp voor Gaza. Hierbij profiteren circa 300 kinderen die gewond raakten tijdens de Israëlische aanvallen en 500 weeskinderen van initiatieven die ook het onderwijssysteem en de geestelijke gezondheid ondersteunen. Het agentschap zet in op verbetering van het beheer door middel van digitalisering, wat wordt onderstreept door het behalen van een ISO-certificering voor het beheer van donaties en IT-beveiliging.
Ter gelegenheid van de lancering van het sociaal en economisch seizoen 2025-2026 in Al-Quds, is een financieringsovereenkomst gesloten tussen de Marokkaanse Vereniging ter Ondersteuning van de Wederopbouw in Palestina en het Bayt Mal Al-Quds Acharif agentschap voor een totaalbedrag van 6 miljoen dirham. De ambassadeur van Palestina in Marokko, Jamal Choubaki, prees de cruciale rol van het agentschap, dat werkt onder instructies van Koning Mohammed VI, voorzitter van het Al-Quds Comité, en constant de veerkracht van de Maqdessis (inwoners van Jeruzalem) ondersteunt. Deze inspanningen, zo benadrukte de Palestijnse diplomaat, passen in een sociaal-economisch plan gericht op de zelfredzaamheid van de bevolking, en de steun aan boeren en professionals middels concrete ontwikkelingsinitiatieven.
Lees ook: Nasrdin Dchar in tranen over oorlogsmisdaden in Gaza
De financieringsovereenkomst is een blijk van de constante steun van het Koninkrijk aan het broederlijke Palestijnse volk, aldus de voorzitter van de vereniging, Mohamed Jamal Bouzidi. De nieuwe ontwikkelings- en humanitaire projecten omvatten inkomstengenererende projecten voor kwetsbare groepen, de olijfoogstcampagne, de distributie van voedselpakketten in de Gazastrook, een onderwijsproject voor kinderen in de Strook, de inrichting van een kamp voor migranten van Marokkaanse nationaliteit of afkomst in Gaza, en noodhulp voor de bestrijding van huidziekten in opvanglocaties.