17 juni 2011 - 21:56 - Marokko
De Marokkaanse politieke partijen hebben allen een volledige kopie ontvangen van de hervormde grondwet die door een volksreferendum zal worden gestemd begin juli. De beroemde artikel 19 in zijn definitieve versie is dus eindelijk bekend.
De ontwerp-grondwet bestaat uit een preambule, 180 artikelen en negen secties. De grondwet stelt dat de regerende macht van Marokko een democratische, constitutionele, parlementaire en sociale monarchie is.
Het controversieel artikel 19 is in zijn nieuwe versie in twee delen verdeeld. Volgens het eerste deel is de Koning het staatshoofd, de hoogste vertegenwoordiger en het symbool van de nationale eenheid. Hij waarborgt de continuïteit van de staat.
De koning is de opperste scheidsrechter tussen overheidsinstellingen en zorgt ervoor dat de grondwet wordt gerespecteerd en dat de instellingen juist functioneren.
De vorst moet ook democratische keuzes verdedigen, de vrijheid van burgers, individuen en gemeenschappen en de naleving van internationale verdragen waarborgen.
In deel twee van artikel 19 wordt naar de Koning verwezen als bevelhebber van de gelovigen (Amir Al Mouâminine) en beschermer van de religie en de vrijheid om deze te pratikeren. Hij is tevens voorzitter van de Opperste Wetenschappelijke Raad.
De druk van de islamistische Partij voor Gerechtigheid en Ontwikkeling (PJD) heeft ervoor gezorgd dat de islam wordt besteed als staatsgodsdienst. De vrijheid van geloof zal dus niet van toepassing zijn in de nieuwe Grondwet.
Geldafpersing op Marokkaanse weg (video)
Europa zoekt naar deze vermiste Marokkaanse topsporters
Politicus vast voor vastgoedfraude in Tanger
Belangrijke verbindingsweg in Nador is "een schande"
Marokkaans raadslid doneert lever om tante te redden
Nederlander betrapt met camper vol hasj bij grens Marokko
Geldafpersing op Marokkaanse weg (video)
Politicus vast voor vastgoedfraude in Tanger
Belangrijke verbindingsweg in Nador is "een schande"
Marokkaans raadslid doneert lever om tante te redden
Nederlander betrapt met camper vol hasj bij grens Marokko
Stranden Al Hoceima gekaapt, autoriteiten machteloos
Marokkaanse politici verdacht van landroof
Woede om plotselinge stijging schoolgeld in Marokko