25 mei 2025 - 21:20 - Wereld
Een schokkende claim van Anouar Malik: de Algerijnse oppositiefiguur en voormalig legerofficier stelt dat zijn land een astronomisch bedrag van 500 miljard dollar heeft verspild aan propaganda en acties tegen Marokko, specifiek gericht op het conflict om de Sahara.
Malik deed deze uitspraak afgelopen vrijdag in Laâyoune, tijdens een bijeenkomst over het Marokkaanse maatschappelijk middenveld. Hij hekelt dit beleid, dat volgens hem het eigen Algerijnse volk zwaar heeft getroffen.
Lees ook: Marokko botst met Algerije bij VN: "Stop met blokkeren!"
De Algerijnse propaganda staat, aldus Malik, in schril contrast met de werkelijkheid ter plaatse. "Ik heb Laâyoune en andere Sahara-steden meerdere keren bezocht en was verrast door de stabiliteit, veiligheid en ontwikkeling," verklaarde hij. Hij prees de lokale bevolking om hun sterke onderlinge samenhang en hun duidelijke verbondenheid met de Marokkaanse identiteit.
Dit positieve beeld is volgens hem het tegenovergestelde van de erbarmelijke situatie in de Tindouf-kampen in Algerije. Daar lijden Sahrawi’s al vijftig jaar onder moeilijke omstandigheden. Als oud-officier die in het gebied heeft gewerkt, zegt Malik dit lijden met eigen ogen te hebben gezien.
Malik deelde tevens details van een onthullend gesprek met een gepensioneerde Algerijnse generaal in Parijs. Op de vraag wat het staatsbelang van Algerije in het Sahara-conflict was, antwoordde de generaal naar verluidt: "We willen niets anders dan de ontwikkeling van Marokko hinderen. Als Marokko zich ontwikkelt, is dat slecht voor ons." Dit antwoord legt volgens de opposant de ware, destructieve insteek van het regime in Algiers bloot.
Lees ook: Nieuwe beschuldigingen van Algerije aan het adres van Marokko
Dit beleid heeft de reputatie van Algerije internationaal ernstig beschadigd en een wig gedreven tussen de "Marokkaanse broeders" en het Algerijnse volk, betreurt de mensenrechtenverdediger. Hij benadrukt dat het Algerijnse volk zelf eenheid en een oplossing voor de kwestie wenst, en roept op tot verzoening tussen de twee buurlanden.
Toch geen Tesla-fabriek in Marokko
Arrestatie om dragen Marokkaanse fez in Turkije
Nieuwe klap voor Algerije in Sahara-kwestie
Marokko’s elektriciteitsnet kraakt onder hittegolf
Eerste fase gaspijpleiding Nador-Dakhla van start
Zangeres Jaylann doelwit racisme na Marokkaanse clip (video)
Arrestatie om dragen Marokkaanse fez in Turkije
Nieuwe klap voor Algerije in Sahara-kwestie
Nederlandse klopjacht op clan Taghi gaat onvermoeibaar door
Zwitserland waarschuwt voor reizen naar Marokko
Arrestatie voor "narco-moord" op Nordine in België
Sofian Kiyine: "Alcohol, dat is voorbij. Voor mijn ouders, voor mijn geloof"
Imam onder vuur na handkus aan minister in Israël (video)
Othman El Ballouti uitgeleverd aan België: de val van een drugsbaron