20 oktober 2025 - 17:00 - Marokko
Tientallen scholieren in de regio van Al Hoceima hebben eind vorige week gedemonstreerd tegen de onhoudbare situatie op hun scholen. De leerlingen, voornamelijk van basis- en middelbare scholen, trokken in een protestmars door de straten van de gemeente Abdelghaya Souahel. De kern van het protest is het aanhoudende watertekort, dat essentiële basisvoorzieningen in gevaar brengt.
De demonstranten eisten in hun leuzen dat er dringend water wordt geleverd. Zij benadrukten dat toegang tot water een fundamenteel recht is om in gezonde omstandigheden te kunnen studeren. Volgens lokale bronnen volgt deze protestactie op weken van problemen. Zowel leerlingen als het onderwijzend personeel lijden onder de afwezigheid van water op de scholen.
Lees ook: Weginstorting dreigt dorpen Tetouan te isoleren (foto’s)
Het tekort heeft de sanitaire voorzieningen onbruikbaar gemaakt. Sommige leerlingen worden genoodzaakt hun behoeften buiten de schoolmuren te doen, wat hun gezondheid, waardigheid en veiligheid bedreigt. De situatie is extra schrijnend in het plattelandsgebied, waar de basisinfrastructuur en -diensten al kwetsbaar zijn.
Lees ook: Marokkaanse scholen moeten leerlingen binnenhouden tijdens GenZ212-protesten
Ouders en inwoners van de regio hebben hun ongenoegen geuit en stellen de gemeenteraad, de lokale autoriteiten en de diensten van het Ministerie van Nationaal Onderwijs verantwoordelijk. Zij wijzen deze partijen aan als de instanties die de voorwaarden voor fatsoenlijk onderwijs en een waardige schoolomgeving moeten waarborgen. De demonstranten benadrukten dat het watergebrek niet alleen een hygiëneprobleem is, maar ook het gevoel van marginalisatie versterkt en het principe van gelijke kansen tussen stads- en plattelandskinderen ondermijnt. Zij vragen om een onmiddellijke tussenkomst van de provinciale autoriteiten om de crisis op te lossen en de watervoorziening permanent en duurzaam te herstellen.