Zoeken

VN waarschuwt voor "gevaarlijke militaire escalatie" tussen Marokko en Algerije

18 oktober 2025 - 08:00 - Marokko

Het langlopende conflict over de Sahara is terug op de agenda van de Verenigde Naties. Staffan de Mistura, de persoonlijk gezant van de secretaris-generaal, heeft bij de Veiligheidsraad alarm geslagen over een mogelijke "gevaarlijke militaire escalatie". De Mistura waarschuwde dat deze situatie kan ontstaan als de huidige diplomatieke patstelling aanhoudt.

Tijdens een besloten zitting van de Veiligheidsraad op 10 oktober gaf De Mistura aan dat de aanhoudende afwezigheid van dialoog ernstige regionale en zelfs mondiale gevolgen kan hebben. Hij riep op tot een "verandering van tempo" na 50 jaar van mislukte bemiddelingspogingen. De VN-gezant heeft, volgens informatie van het Italiaanse persbureau Agenzia Nova, de betrokken partijen aangemoedigd om voor het einde van 2025 een nieuwe ronde van directe besprekingen te starten. Deze gesprekken moeten plaatsvinden tussen Marokko, het Polisario Front, Algerije en Mauritanië, en gebaseerd zijn op "realisme en compromis" en "moedige beslissingen".

Lees ook: Algerijnse president deelt visie over gesloten grens Marokko-Algerije

De Mistura erkende dat het Marokkaanse autonomieplan kan rekenen op een groeiende internationale consensus, met steun van onder andere de Verenigde Staten, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Hij nuanceerde dit echter door te stellen dat het voorstel "aanvullende verduidelijkingen" nodig heeft. De VN-gezant benadrukte dat enkel onderhandelingen zonder voorafgaande voorwaarden de impasse kunnen doorbreken. Hij vroeg Marokko om zijn plan schriftelijk verder te detailleren en drong er bij Algerije op aan om het Polisario Front te bewegen tot een voorkeur voor de politieke weg.

Verder vestigde De Mistura de aandacht op de cruciale rol van Mauritanië en de mogelijke invloed van grootmachten zoals de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Rusland en Spanje bij het zoeken naar een oplossing. Hij wees op het gevaar van het laten uitdoven van het huidige momentum. De aanhoudende spanningen tussen Rabat en Algiers, evenals een zorgwekkende wapenwedloop met sterk stijgende militaire budgetten aan beide zijden, werden specifiek genoemd als risicofactoren.

Lees ook: Su-57: nieuw wapen in militaire rivaliteit Marokko-Algerije

In de aanloop naar de stemming over de verlenging van het Minurso-mandaat eind oktober, riep Staffan de Mistura de Veiligheidsraad op om een krachtige resolutie aan te nemen. Deze resolutie moet duidelijk de noodzaak van nieuwe onderhandelingen bekrachtigen en de rol van de VN-missie ter plaatse bevestigen. De gezant sloot af met de 50e verjaardag van het conflict te bestempelen als een "keerpunt", waarbij hij de partijen verzocht om de dialoog te kiezen om te voorkomen dat "de mogelijkheid van een vreedzame oplossing definitief verloren gaat".

Bladna.nl

Bladna.nl - 2025 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team