21 juni 2025 - 19:40 - Wereld
Steeds meer Marokkaanse studenten kiezen Turkije als bestemming voor hun studie. Het land biedt Engelstalige opleidingen, Europees erkende diploma’s en aantrekkelijke carrièremogelijkheden, dit alles tegen concurrerende kosten.
Turkije, voorheen vaak gezien als een secundaire studiekeuze, ontpopt zich nu als een strategisch knooppunt. Studies zoals engineering, geneeskunde, farmacie, architectuur en management in de gezondheidszorg worden nu Engelstalig aangeboden aan Turkse privé-universiteiten. De kwaliteit van het onderwijs kan zich meten met die van Europese of Noord-Amerikaanse instellingen. Ismaïl Sqalli Houssaini, vicevoorzitter van de Al Andalous Vereniging voor Wetenschap en Culturele Uitwisseling, merkt op: "Veel Marokkaanse families kiezen nu voor Turkije, juist omdat het een betaalbaar Engelstalig alternatief biedt, zonder culturele barrières."
Lees ook: Trump-beleid bedreigt Marokkaanse studenten
Turkije zet niet alleen in op kosten, maar ook op internationale erkenning. Erkende Turkse universiteiten reiken automatisch een Mavi Diploma uit. Dit is een officieel Engelstalig document dat voldoet aan Europese normen en details geeft over behaalde studiepunten, studieniveau en verworven competenties. Dit diploma, het resultaat van een samenwerking tussen Turkije, de Europese Unie, de Raad van Europa en UNESCO, vereenvoudigt de toegang tot masteropleidingen of werk in veel Europese landen, zonder tijdrovende gelijkwaardigheidsprocedures. Het vormt zo een concrete brug naar de Europese academische en professionele ruimte.
Ondanks de wereldwijde inflatie blijven de kosten beheersbaar. Turkse privé-universiteiten bieden kwaliteitsonderwijs aan tegen aanzienlijk lagere tarieven dan in Europa. De collegegelden variëren van 4000 tot 20.000 dollar per jaar, waarbij opleidingen in de gezondheidszorg meestal aan de hogere kant van dit spectrum liggen. Voor dagelijkse kosten, inclusief huisvesting, moet je rekenen op minimaal 600 dollar per maand. Sommige universiteiten bieden gedeeltelijke beurzen aan, vooral voor Engelstalige programma’s. Bovendien wordt de administratieve begeleiding vaak vereenvoudigd, wat de vestiging van buitenlandse studenten vergemakkelijkt. Marokkanen hebben bijvoorbeeld geen visum nodig; een toelatingsbrief volstaat om een verblijfsvergunning ter plaatse te verkrijgen, mits deze binnen drie maanden na aankomst wordt aangevraagd. De procedures zijn over het algemeen eenvoudig, met ondersteuning van universiteiten en studentenverenigingen.
Lees ook: Rusland zet Marokkaanse studenten uit
Momenteel studeren meer dan 5000 Marokkanen aan Turkse instellingen voor hoger onderwijs. De Al Andalous Vereniging, opgericht in 2017, begeleidt hen vanaf het moment van aankomst via oriëntatiedagen, culturele evenementen en een specifiek professioneel ontwikkelingsprogramma.
Noodsituatie in Marokko: studenten slapen op straat
Marokko legt reisverbod op aan acht topambtenaren
Betrapt! Agenten in Marokko opgepakt voor chantage en afpersing
130 Hechtingen: Imane’s gezicht toegetakeld door ex-man én verkrachter
Zeiljacht zinkt na orka-aanval nabij Marokkaanse kust
Dromedarisrit in Marokko loopt mis voor Brits Married at First Sight-koppel
Zeiljacht zinkt na orka-aanval nabij Marokkaanse kust
Kind afgepakt en aan religieuzen toevertrouwd: Marokkaanse vrouw in Italië wanhopig (video)
Israëlisch-Amerikaanse spion werkte vanuit Marokko voor Iran, nu gearresteerd
Kleine Ismaël (2) aangevallen door rat in eigen bed
Rusland en Marokko overleggen op VN-top
Nieuwe trend in Spanje: Marokkaanse ouders laten kinderen achter
Rel in Spaanse show, Marokkaanse influencer vraagt date om zich te bekeren
Amsterdamse fiscalist Karim Aachboun onvindbaar, taakstraf geëist