Juan López Díaz, voormalig kolonel bij de Spaanse mariniers, doet het voorstel in een analyse die op 5 oktober werd gepubliceerd door het Marine Denkcentrum van de Spaanse marine. Hij vraagt Madrid tegelijk om veel sterker militair en strategisch toezicht rond de zeestraat.
Op Bladna.nl : Straat van Gibraltar : Spanje verlamd door Marokkaanse overmacht
De oud-officier vergelijkt een mogelijke heffing met de discussies rond andere strategische zeestraten. Het gaat voorlopig uitsluitend om zijn voorstel en niet om een plan dat door de Spaanse regering is goedgekeurd.
Zijn analyse draait voor een groot deel om de toenemende Marokkaanse invloed in de regio. Hij spreekt over Marokkaanse "hybride acties" en stelt dat Rabat de banden met de Verenigde Staten en Israël gebruikt om zijn strategische positie tegenover Spanje te versterken.
Ook de snelle groei van Tanger en de omliggende haveninfrastructuur baart hem zorgen. De Spaanse analyse sluit daarmee aan bij eerdere waarschuwingen over de verschuivende machtsverhoudingen in de Straat van Gibraltar.
Ook tunnel Marokko-Spanje baart hem zorgen
López Díaz koppelt zijn analyse aan het geplande tunnelproject tussen Marokko en Spanje. Die spoorverbinding moet onder de Straat van Gibraltar door lopen en Europa rechtstreeks met Afrika verbinden.
Volgens de kolonel dreigt Sebta buiten die nieuwe handelsroute te vallen. Hij wil daarom dat Spanje een extra verbinding met de enclave onderzoekt, zelfs wanneer Madrid die volledig zelf zou moeten financieren.
De oud-officier vindt daarnaast dat Spanje zijn verschillende gevoelige dossiers niet langer afzonderlijk mag behandelen. Sebta, Melilla, Gibraltar, de Sahara en de maritieme grenzen met Marokko hebben volgens hem allemaal invloed op elkaar. Hij pleit daarom ook voor één centraal orgaan dat de informatie van de marine, Guardia Civil, douane, reddingsdiensten, radars, schepen en vliegtuigen samenbrengt.
Op Bladna.nl : Megatunnel Marokko-Spanje komt er, maar niet voor WK-2030
Het voorstel toont vooral hoe sterk de snelle ontwikkeling van Marokko meespeelt in het Spaanse strategische debat. Van een daadwerkelijke tolheffing in de Straat van Gibraltar is voorlopig geen sprake.