19 juni 2020 - 17:00 - Marokkanen in het buitenland
Assia’s grootmoeder overleed op 10 april dit jaar in De Borinage, in het Belgische Henegouwen. De jonge vrouw probeert sindsdien toestemming te krijgen om haar stoffelijk overschot naar Marokko te repatriëren.
De grootmoeder van Assia overleed op 85-jarige leeftijd. Ze woonde al ruim dertig jaar in België met haar twee dochters. Haar drie zonen bleven in Casablanca. De oude vrouw zei regelmatig dat "iedereen dood zou gaan" en dat ze "in haar land wilde worden begraven".
Assia (20) wil haar laatste wens vervullen. De familie betaalde al ruim dertig jaar een repatriëringsverzekering om er zeker van te zijn dat de overledene in Marokko zou worden begraven.
Door de coronavirus is dat echter niet mogelijk. Marokko heeft zijn grenzen en luchtruim drie maanden geleden gesloten vanwege de pandemie. Het repatriëren van overledenen is sindsdien niet meer mogelijk.
"Ik spreek niet alleen voor mijn grootmoeder (...) Veel overledenen uitten op hun sterfbed de wens om begraven te worden in hun geboorteland. Je moet wel heel veel van je land houden om erover na te denken als je ziel je lichaam verlaat toch?", zegt de jonge vrouw aan La Capitale.
Assia begrijpt dat Marokko zich tegen de pandemie wil beschermen maar is bang dat het mortuarium het lichaam van haar grootmoeder niet meer kan houden. "We vragen gewoon dat haar kist naar Marokko wordt gerepatrieerd zodat mij ooms en neven ginder voor haar begrafenis kunnen zorgen. We durven zelfs niet meer te vragen om mee te mogen."
Geldafpersing op Marokkaanse weg (video)
Europa zoekt naar deze vermiste Marokkaanse topsporters
Politicus vast voor vastgoedfraude in Tanger
Belangrijke verbindingsweg in Nador is "een schande"
Marokkaans raadslid doneert lever om tante te redden
Nederlander betrapt met camper vol hasj bij grens Marokko
Bus met Marokkanen valt stil op Franse snelweg, Marokko grijpt in
Naar Marokko met de auto? Opgelet! Staking dreigt in haven van Algeciras
Nu al recorddrukte op weg naar Marokko
Uren wachten bij Marokkaanse grens: chaos bij Bab Sebta
Marokkanen in Europa gedwongen met de auto naar Marokko
Marokkaanse diaspora: vragen die je bij de douane kan verwachten (en waarom)
Nieuwe douaneregels in Marokko: strengere controle op tijdelijke invoer auto
Tanger Med deelt tips voor Marokkaanse diaspora