Zoeken

Marokko onthult nieuw plan voor autonomie in de Sahara

14 februari 2026 - 21:00 - Marokko

Marokko heeft een belangrijke stap gezet in de uitwerking van zijn politieke visie op de toekomst van de Sahara. Naar aanleiding van de recente resolutie 2797 van de Veiligheidsraad is het eerdere initiatief uit 2007 omgevormd tot een uitgebreid constitutioneel dossier van veertig pagina’s. Dit technische document, dat met grote zorgvuldigheid is samengesteld door koninklijke adviseurs, dient als een gedetailleerde juridische blauwdruk voor een institutionele herstructurering. Het voorstel ligt momenteel ter inzage bij diplomatieke kringen in belangrijke hoofdsteden zoals Madrid en Washington.

Het omvangrijke dossier is het resultaat van maandenlang vertrouwelijk overleg door een trio van ervaren adviseurs: Taïb Fassi Fihri, Omar Azziman en Fouad Ali El Himma, in nauwe afstemming met buitenlandminister Nasser Bourita. De kern van het voorstel is de transformatie van de regio tot een autonome entiteit, waarbij Marokko zich heeft laten inspireren door bestaande modellen van zelfbestuur in Spanje en Nieuw-Caledonië. Het doel is om tegen het komende voorjaar een internationaal akkoord te bereiken, waarbij de juridische kaders voor lokaal bestuur duidelijk zijn vastgelegd.

Op Bladna.nl : Marokko geeft Sahara parlement en regionale regering, behoudt defensie

In dit nieuwe statuut wordt een chirurgische scheiding aangebracht tussen de verschillende overheidsbevoegdheden. De Marokkaanse centrale staat behoudt de exclusieve zeggenschap over vitale nationale zaken zoals defensie, munteenheid, diplomatie en de nationale symbolen. Aan de andere kant krijgt de regio Sahara uitgebreide autonomie over het dagelijks beheer. Dit omvat onder meer ruimtelijke ordening, visserij, industriële ontwikkeling en het behoud van de lokale cultuur. Er wordt ook voorzien in een regionaal parlement waar zowel volksvertegenwoordigers als vertegenwoordigers van de lokale stammen een zetel krijgen.

Een cruciaal discussiepunt blijft echter de wijze waarop het regionaal bestuur wordt aangesteld. Het Marokkaans plan schrijft voor dat het hoofd van de lokale regering formeel door de Koning wordt benoemd. Deze "dubbele legitimiteit" moet ervoor zorgen dat het lokaal bestuur loyaal blijft aan de nationale eenheidsstaat. Dit staat tegenover de visie van het Polisario, dat aandringt op directe verkiezingen. Rabat wijst dit scenario af, omdat het vreest dat een volledig onafhankelijk gekozen bestuur de deur zou kunnen openzetten voor separatistische bewegingen.

Op Bladna.nl : Koning Mohammed VI opent nationaal debat over Sahara

Ook op economisch vlak is er een systeem van controle ingebouwd via een zogenaamde "dubbele sleutel" voor buitenlandse investeringen. Hoewel de regio over een eigen fiscaal systeem en lokaal beheer van natuurlijke hulpbronnen kan beschikken, moeten strategische projecten door zowel de regionale als de centrale overheid worden goedgekeurd. Deze bepaling dient als een waarborg voor de nationale veiligheid en economische soevereiniteit. Volgens de plannen zal dit statuut uiteindelijk via een grondwetsherziening en een nationaal referendum worden vastgelegd, waardoor de territoriale eenheid juridisch onomkeerbaar wordt.

Bladna.nl

Bladna.nl - 2026 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team