30 april 2025 - 20:30 - Marokko
Marokko staat op het punt in Casablanca de grootste scheepswerf van Afrika te bouwen, die de concurrentie met de Spaanse scheepswerven moet aangaan.
De scheepswerf van Casablanca zal verrijzen op een terrein van 21 hectare en zal niet alleen gericht zijn op reparatie en onderhoud, maar ook op de bouw van schepen. Het complex zou tegen 2040 honderd schepen moeten produceren om te concurreren met de scheepswerven in Zuid-Europa, zoals die van Spanje en Navantia. De Marokkaanse regering heeft al 300 miljoen dollar in dit megaproject geïnvesteerd, meldt El Economista. De werf zal een droogdok van 244 meter lang en 40 meter breed omvatten, evenals een verticale lift die schepen tot 9000 ton kan ontvangen.
Lees ook: Marokko bouwt grootste scheepswerf van Afrika
Het Nationaal Havenagentschap (ANP) van Marokko heeft enkele weken geleden een aanbesteding uitgeschreven voor de concessie van de scheepswerf voor een periode van 30 jaar. Het ANP zoekt een ervaren internationale operator die in staat is dit complex efficiënt te ontwikkelen, uit te rusten en te exploiteren. Het doel is om in recordtijd aanzienlijke prestaties te leveren, vergelijkbaar met de auto-industrie. In slechts tien jaar tijd is Marokko de grootste Afrikaanse exporteur van auto’s geworden dankzij Renault en Stellantis, die zich in het koninkrijk hebben gevestigd vanwege de lage arbeidskosten, de politieke stabiliteit en de fiscale incentives.
Lees ook: Marokko ontwikkelt eigen handelsvloot
Met de New Casablanca Port Shipyard wil Marokko het marktaandeel van de Spaanse scheepswerven overnemen en concurreren met Navantia, aldus Abdellatif Lhouaoui, communicatiedirecteur van het ANP. Marokko heeft 3500 km kustlijn, meer dan 1,2 miljoen km² maritiem gebied en ruim 43 havens, waaronder 14 commerciële havens. Naast de scheepswerf in Casablanca heeft het koninkrijk maatregelen genomen om de scheepsbouwindustrie te bevorderen, zoals de opstelling van een plan voor de verbetering van de haveninfrastructuur. De haven Tanger Med, een belangrijke concurrent van de Spaanse haven van Algeciras, noteerde in 2024 een groei van 18,8% met 10,24 miljoen behandelde containers.
Racisme in België live op televisie onthuld
Ongelooflijke comeback: Marokko Afrikaans kampioen zaalvoetbal!
Nieuwe baan voor Tarik Sektioui
Anti-Amazigh racisme teistert Marokkaanse voetbal
Marokko bouwt gigantische scheepswerf om Spanje (en Europa) uit te dagen
Veel vluchten naar Marokko geannuleerd
Marokko bouwt gigantische scheepswerf om Spanje (en Europa) uit te dagen
Veel vluchten naar Marokko geannuleerd
Marokko en Algerije wedijveren ook over militair budget
Douanier in joggingbroek! Marokko kijkt verbaasd
Nador maakt van Kariat Arekmane vakantieparadijs
Cannabisthee? Marokko lanceert commercialisering
Marokko zet AI-camera’s in op scholen
Royal Air Maroc start nieuwe directe vlucht