9 mei 2025 - 12:10 - Economie
Het Britse energiebedrijf Genel Energy heeft aangekondigd de exploratievergunning voor Lagzira in Marokko stop te zetten. Dit gebeurt aan het einde van de initiële contractperiode in juni, zonder verdere uitleg. Het bedrijf zal geen verlenging aanvragen en verlaat Marokko definitief. Deze beslissing werd bekendgemaakt bij de publicatie van hun operationeel rapport over het eerste kwartaal van 2025.
Genel Energy deelde mee dat de activiteiten in Marokko eind juni worden beëindigd. De formele afwijzing van een verlenging van de vergunning voor Lagzira in het zuiden van het land is definitief. In augustus 2023 had het Marokkaanse ministerie van Energietransitie drie exploratievergunningen verleend aan Genel Energy Morocco Limited en het Marokkaanse staatsoliemaatschappi (ONHYM). Deze vergunningen betroffen offshore gebieden met een totale oppervlakte van 3900 km². De initiële periode van deze vergunningen liep achttien maanden vanaf juni 2023.
Lees ook: Strategische metalen ontdekt in Marokko
Het contract tussen ONHYM en Genel Energy, gesloten in maart 2023, voorzag in een achtjarige exploratieperiode in drie fases. De Marokkaanse autoriteiten beschouwden het fiscale regime als aantrekkelijk. Het doel was de ontwikkeling van het zeegebied voor de kust van Lagzira aan de zuidelijke Atlantische kust. De reden voor het vertrek is een geografische verschuiving naar Oman, waar het bedrijf recentelijk een belang in blok 54 heeft verworven.
Lees ook: Klacht: Marokko riskeert 2,2 miljard dollar te moeten betalen
De juridische afronding van deze overname in Oman wordt binnen enkele weken verwacht. De start van een omvangrijk werkprogramma staat gepland voor het einde van het jaar. De samenwerking met OQEP, de operator van het blok in Oman, markeert een belangrijke verandering in de expansiestrategie van Genel Energy buiten Iraaks Koerdistan. Volgens CEO Paul Weir past de stap naar Oman in een bredere strategie van geografische diversificatie van de productie. Het bedrijf onderzoekt actief andere potentiële gebieden voor nieuwe projecten.
Bloedgroep komt op ID-kaart in Marokko
Overheid grijpt in bij vastgelopen projecten Marokkaanse diaspora
Onbekend Marokkaans stadje verrassend alternatief voor Marrakech
Neil El Aynaoui heeft zijn keuze gemaakt
Marokkaans witwasimperium blootgelegd
Meisjes verdwenen, geheim makelaarskantoor in Tanger ontrafeld
Israël en Marokko sluiten maritieme deal
Britse oliegigant stopt onverwachts exploratie in Marokko
Marokko verviervoudigt auto-export naar Egypte
Trump’s handelsoorlog: China vlucht naar Marokko
Marokko goudmijn voor Turkse auto-industrie
Emiraten doen mee aan miljardenproject Marokko-Nigeria
Handel in rotte watermeloenen in Marokko, 36 ton onderschept
Marokko maakt einde aan dumping uit Egypte