29 november 2024 - 09:40 - Wereld
België wil de samenwerking met Marokko op het gebied van terrorismebestrijding intensiveren. Francisca Bostyn, directeur Belgische staatsveiligheid, bracht op 25 en 26 november een bezoek aan Rabat om de samenwerking te versterken en informatie uit te wisselen over regionale veiligheidskwesties. Ze ontmoette er Abdellatif Hammouchi, baas van de Marokkaanse veiligheidsdiensten.
Hoewel het bezoek in België niet breed werd uitgemeten in de media, besteedde de Marokkaanse pers er wel aandacht aan. Volgens Marokkaanse media was het doel van het bezoek om "de samenwerking tussen de veiligheidsdiensten van beide landen te verbreden, met name op het gebied van informatie-uitwisseling en het delen van expertise". Ook de situatie in de Sahel, waar terreurgroepen verbonden aan Al-Qaeda en Daesh actief zijn, kwam aan bod.
Lees ook: Marokko sterker in strijd tegen terrorisme dan VS en EU
Vanuit Belgisch perspectief is de grootste zorg dat de Sahel "een nieuw Syrië of Irak" wordt: een uitvalsbasis voor terroristische aanslagen in Europa. De Belgische krant La Libre meldt dat de Belgische autoriteiten de huidige dreiging niet als acuut beschouwen, maar wel waakzaam blijven om te voorkomen dat sympathisanten van terreurgroepen via de Sahel contacten leggen met Europa.
Een ander belangrijk onderwerp was de aanpak van jihadistische netwerken. Volgens La Libre zijn de Belgische diensten vooral geïnteresseerd in informatie van Marokko, omdat veel Syriëgangers uit België van Marokkaanse afkomst zijn. Door samen te werken hopen beide landen de activiteiten van deze netwerken beter in kaart te brengen en mogelijke rekrutering of aanslagen te voorkomen.
Lees ook: Terrorisme in Marokko: een ononderbroken strijd sinds 2003
Het bezoek van Bostyn volgt op een eerdere missie van de Belgische minister van Justitie, Paul Van Tigchelt, in november 2023. Tijdens die missie werd gesproken over de overdracht van Belgisch-Marokkaanse gevangenen naar Marokko.
Motoren en quads jagen bezoekers Villa Haris-park Tanger weg
Spaanse havens in paniek: Nador West Med komt eraan
Marokko verovert Washington met pastilla
Strenge controles op strandhoreca in Nador
Moskeebezoekers geterroriseerd in Al Hoceima
Marokkaan onwel op veerboot naar Marokko, helikopter pikt hem op
Marokko verovert Washington met pastilla
Marokkaan onwel op veerboot naar Marokko, helikopter pikt hem op
Misbruik huwelijk: Marokkaan veroordeeld na eisen seks
Wildkamperen bederft strandplezier in Marokko
500 gestolen laptops uit Spanje duiken op in Marokko
Heftige confrontaties tussen Marokkanen en politie in Spanje
Ouders in zee verdwenen Medhi Narjissi bezoeken rampplek in Zuid-Afrika
Sofian Kiyine opnieuw bij spectaculair ongeval betrokken