1 maart 2025 - 19:40 - Marokko
De prijzen van schapen zijn in Marokko drastisch gedaald nadat de oproep van Koning Mohammed VI om dit jaar geen dier te offeren voor Eid ul-Adha. Op verschillende veemarkten, waaronder Sidi Hajjaj, Safi en Beni Meskine, zijn de prijzen met maar liefst 50% gekelderd.
Schapen die eerder voor 10.000 dirham werden verkocht, gaan nu voor 5000 dirham over de toonbank. Dieren met een oorspronkelijke prijs van 6000 dirham zijn nu voor 3000 dirham te koop. Deze prijsdaling, die donderdag in gang werd gezet, is ook duidelijk zichtbaar op sociale media.
Lees ook: Koning Mohammed VI annuleert Eid ul-Adha
Ibn Al-Réda Abdelhak, schapenfokker en lid van de Marokkaanse Vereniging van Schapen- en Geitenhouders (ANOC), bevestigt de prijsdaling. Hij benadrukt dat de schapenhouders nu dringend steun nodig hebben om de verliezen te compenseren. Subsidies of premies zouden volgens hem de sector kunnen helpen. De prijzen van veevoer zijn ondanks de crisis stabiel gebleven. Hooi kost nog steeds 60 dirham per baal en Luzerne (Al-Fassa) 120 dirham per baal.
De huidige situatie komt voort uit een eerdere daling van het aantal schapen in Marokko. De Marokkaanse minister van Landbouw maakte enkele dagen geleden bekend dat het veebestand met 38% is afgenomen ten opzichte van 2016, het jaar van de laatste nationale telling. Deze daling heeft geleid tot een lagere productie van rood vlees.
Lees ook: Marokko schrapt Eid ul-Adha: bevolking juicht
Om de schaarste aan te pakken heeft de Marokkaanse overheid verschillende maatregelen genomen. Zo is de import van rund- en schapenvlees versneld en zijn de invoerrechten en btw op deze producten opgeschort. Sinds begin 2025 is de import van vee aanzienlijk gestegen. Tot en met 12 februari importeerde Marokko 21.800 runderen, 124.000 schapen en 704 ton rood vlees.
Marokkaans vastgoed illegaal vanuit Europa verworven
Spanje vreest verlies Sebta en Melilla
Marokkaanse Sahara: nu ook Rusland?
Khadija weigerde avances en werd verminkt, zware celstraf
Atlas Leeuwen: 12 overwinningen die alles veranderen
Nieuw record verbroken in Marokko
Marokkaans vastgoed illegaal vanuit Europa verworven
Khadija weigerde avances en werd verminkt, zware celstraf
Nieuw record verbroken in Marokko
Marokko treedt hard op tegen onbeschoft gedrag
Vroegtijdig einde voor Jamal Ben Saddik in Rotterdam
Sebta onder druk: Spanje verhoogt paraatheid
Oude praktijken verstoren zomer in Marokko
Topontmoeting Koning Mohammed VI en Donald Trump in de maak