4 september 2023 - 20:30 - Sport
De stille bossen van Noord-Servië zijn het toneel van een gewelddadige strijd geworden. Verschillende mensensmokkelbendes, met roots in Marokko, Afghanistan en Syrië, vechten er om de controle over lucratieve routes voor mensensmokkel. Dit heeft al geleid tot een alarmerend aantal doden en gewonden in de regio.
Afgelopen juli werd een hevige strijd gevoerd tussen rivaliserende Afghaanse bendes in het bos van Makova sedmica, vlakbij de Servisch-Hongaarse grens. Het resultaat: één dode en zeven gewonden, waaronder een 16-jarig meisje. Dit soort gewelddadige incidenten is niet nieuw. In november vorig jaar raakten zes mensen gewond bij een schietpartij tussen Marokkaanse en Afghaanse bendes in de grensstad Horgos.
Lees ook: Marokkaan richtte ’koninkrijk’ op en gaf valse paspoorten aan migranten in Servië
Wapens voor deze gewelddadige conflicten worden hoofdzakelijk geleverd door Albanese criminele groepen, blijkt uit een onderzoek dat gedurende zes maanden werd uitgevoerd door het Balkan Investigative Reporting Network. In een opmerkelijke foto poseert Amir Xhemshiti, een bekende Albanese wapenleveranciers, met leden van de Marokkaanse bende "Tetwani". Xhemshiti ontkent echter elke betrokkenheid bij de wapen- of mensenhandel in het gebied.
Lees ook: Marokkaan in Servië opgepakt voor dood migranten in Paraguay
Volgens Fatjona Mejdini, directeur van het Observatorium voor Illegale Economieën in Oost- en Zuid-Europa, wordt de mensensmokkel verder vergemakkelijkt door corrupte lokale politie. De markt voor mensensmokkel is sinds 2022 sterk gegroeid, waardoor de conflicten tussen de bendes steeds verder escaleren. Mejdini waarschuwt dat, in deze illegale handel, wapens een steeds belangrijkere rol gaan spelen.
CNN over Marokko: "Land van wonderen"
"Islamistische look" kost humorist baan op tv
Patiënt pleegt zelfmoord in ziekenhuis Berkane
Ziyech, Aznou, Taarabt, ...: transfercarrousel draait voor Marokkaanse internationals
Badr Hari voorwaardelijk vrij na huiselijk geweld
Douar El Askar in Rabat gesloopt
Ziyech, Aznou, Taarabt, ...: transfercarrousel draait voor Marokkaanse internationals
Badr Hari voorwaardelijk vrij na huiselijk geweld
Badr Hari cel in voor mishandeling ex-vrouw
Marokko-coach Jorge Vilda voor de rechter in Spanje
Veranderingen op komst bij Marokkaans elftal
Badr Hari in Amsterdam gearresteerd voor mishandeling
Amine Harit in de problemen
Onvrede in Marokko over CAF-beslissing