Zoeken

Marokko, nieuw speelveld in handelsoorlog tussen China en het Westen?

8 december 2024 - 13:50 - Economie

©

Het bezoek van de Chinese president Xi Jinping aan Marokko in november, na afloop van de G20 in Brazilië, heeft veel stof doen opwaaien. Deze reis was meer dan een diplomatieke tussenstop en laat zien hoe belangrijk Marokko is geworden in de Chinese strategie om de markt voor elektrische voertuigen te domineren. China zoekt namelijk nieuwe afzetmarkten nu de spanningen met het Westen toenemen.

Europa en de Verenigde Staten willen minder afhankelijk worden van China en nemen protectionistische maatregelen. Het Europese Green Deal en de Amerikaanse Inflation Reduction Act stimuleren de productie van elektrische auto’s en batterijen in eigen land, schrijft denktank Chatham House in een analyse. China moet dus op zoek naar nieuwe mogelijkheden, en Marokko is een aantrekkelijke optie.

Lees ook: Chinese bedrijven omzeilen dreigingen Donald Trump via Marokko

Marokko bezit 72% van de wereldwijde fosfaatreserves, een essentiële grondstof voor batterijen. Bovendien is de ligging ideaal, met goede verbindingen naar Europa, Afrika en Amerika. Tel daarbij de moderne infrastructuur, goedkope arbeidskrachten en een stabiel politiek klimaat, en het is duidelijk waarom Marokko aantrekkelijk is voor buitenlandse investeringen.

China heeft dat goed begrepen en investeert volop in Marokko. Zo is er een overeenkomst van 6,4 miljard dollar gesloten voor de bouw van een gigantische batterijfabriek bij Rabat, de grootste van Afrika. Ook investeert China in de spoorwegen, zoals de hogesnelheidslijn Kenitra-Marrakesh.

Voor Marokko biedt de samenwerking met China grote voordelen. Het land kan de industrie ontwikkelen, de infrastructuur moderniseren en een belangrijke rol spelen in de internationale handel. Bovendien kan Marokko zo de banden met andere landen versterken en minder afhankelijk worden van Frankrijk.

Lees ook: China-Marokko: een overeenkomst die Europa kan uitsluiten

Maar Marokko moet voorzichtig zijn. Een te nauwe band met China kan het Westen boos maken en leiden tot handelsbeperkingen. De Amerikaanse regering heeft al gedreigd de import van Chinese elektrische auto’s te beperken, ongeacht waar ze vandaan komen. Marokko zou zo onbedoeld in een handelsoorlog tussen grootmachten terecht kunnen komen.

Daarom kiest het koninkrijk voor een voorzichtige aanpak. Het land werkt samen met China op basis van wederzijds voordeel en aarzelt om zich aan te sluiten bij Chinese initiatieven zoals de BRICS-landen. Marokko wil profiteren van de kansen die China biedt, zonder het Westen tegen zich in het harnas te jagen. Het is een delicate evenwichtsoefening die van Marokko een voorbeeld kan maken voor andere landen die hun weg zoeken in een complexe wereld.

Bladna.nl

Bladna.nl - 2025 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team