3 december 2025 - 12:00 - Marokko
Het debat over verkeersveiligheid in het Marokkaanse parlement heeft maandag een opmerkelijke wending genomen. Mohamed Belfkih, parlementslid van de RNI, leverde tijdens de begrotingsbespreking van het ministerie van Transport felle kritiek op de groeiende dichtheid van de snelheidscontrolesystemen. Hij typeerde de hoge concentratie flitspalen als "misbruik" en "intimidatie" van automobilisten.
De volksvertegenwoordiger gebruikte de weg tussen Sidi Ouassay en Tiznit als sprekend voorbeeld. Volgens zijn observatie is dit traject overladen met controleapparatuur, bestaande uit vier vaste flitspalen en daarnaast nog eens vier tot vijf mobiele camera’s. Hij interpelleerde de minister van Transport over deze situatie, die hij buitensporig noemde, en kreeg een opmerkelijke en openhartige reactie. De minister gaf toe dat hij perfect op de hoogte was van de locatie van de flitspalen en bekende met de woorden: "Ja, tussen Sidi Ouassay en Tiznit pakken ze mij ook". De eerlijkheid van de minister leidde tot een ironische repliek van het parlementslid: "Als ze u zelfs al pakken, meneer de minister, dan heb ik niets meer te zeggen."
Lees ook: Marokko maakt einde aan verkeersimmuniteit voor diplomaten
Behalve de anekdote, stelde Mohamed Belfkih de concrete resultaten van dit repressieve beleid ter discussie. Hij wees erop dat de toename van het aantal flitspalen niet resulteerde in verbeterde cijfers op het gebied van verkeersveiligheid. Hij vroeg zich daarom openlijk af wat het uiteindelijke doel van deze massale controles was en opperde dat ze mogelijk andere belangen dienden dan enkel het voorkomen van ongevallen.
Lees ook: Mobiele flitsers in Marokko "niet echt wettelijk"
De adviseur bekritiseerde eveneens de ongepastheid van sommige snelheidsbeperkingen. Het opleggen van een snelheid van 60 km/u, gecontroleerd door vier flitspalen op één traject, is volgens hem onbegrijpelijk voor de burgers. Hij stelde dat moderne voertuigen die snelheidsdrempel al natuurlijk overschrijden zodra ze in beweging komen. Zelfs de ordediensten achter het stuur zouden moeite hebben om zich aan een dergelijke beperking te houden, zo beargumenteerde hij.