De migratiecrisis in de enclave Sebta veroorzaakt diepe verdeeldheid binnen de Europese Unie. Een brief opgesteld door Italië en Denemarken, ondersteund door 22 lidstaten, eist een versterking van de buitengrenzen. Ook vragen zij om doeltreffendere terugkeerprocedures en een hardere aanpak van mensensmokkelnetwerken.
Lees ook : Extra EU-geld voor Marokkaanse grenzen na Sebta-crisis
Frankrijk weigert zich echter aan te sluiten bij dit initiatief. Het land is van mening dat de tekst geen concrete hulp biedt aan Spanje, ondanks de massale aankomst van migranten in de stad Sebta eind juli.
Volgens een diplomatieke bron geciteerd door het agentschap Anadolu is de brief vooral bedoeld om de crisis te gebruiken tegen de regering van Pedro Sánchez, in plaats van de situatie op te lossen in samenwerking met de Marokkaanse autoriteiten.
Er wordt eveneens benadrukt dat de personen die Sebta zijn binnengekomen zich niet hebben verspreid over de rest van de Europese Unie. De meerderheid van hen heeft de stad verlaten na de maatregelen die Spanje heeft genomen en het herstel van de coördinatie met Marokko.
Deze houding staat haaks op die van de 22 ondertekenaars. Zij stellen dat de gebeurtenissen in Sebta de urgentie aantonen om de Europese grenzen beter te beschermen en de factoren weg te nemen die nieuwe onregelmatige binnenkomsten kunnen aanmoedigen.
Het land beschouwt het initiatief daarentegen als een actie die voortvloeit uit binnenlandse politieke motieven. Verschillende Europese regeringen onder leiding van rechts of extreemrechts verwijten Pedro Sánchez al langer zijn migratiebeleid en zijn plan om honderdduizenden vreemdelingen te regulariseren.
Er wordt gekozen voor het behoud van het vertrouwen in de samenwerking tussen Madrid en Rabat. De diplomatie stelt dat een duurzame oplossing niet kan worden opgelegd tegen Marokko, waarvan de rol essentieel blijft bij het toezicht op de migratieroutes naar Spanje.
Deze standpunten komen overeen met die van de Europese Commissie. Na de crisis prees Ursula von der Leyen de samenwerking tussen de Marokkaanse en Spaanse autoriteiten en stelde zij voor om de technische en financiële steun aan het koninkrijk te versterken.
Lees ook : Israël valt Spanje aan op Sebta en Melilla
Frankrijk ontkent de noodzaak van het versterken van de buitengrenzen van de Europese Unie niet. Het weigert echter dat de crisis in Sebta wordt gebruikt om Spanje te isoleren of om Marokko als enige verantwoordelijk te houden voor de aankomsten.