22 januari 2025 - 15:30 - Economie
De koffieprijzen in Marokko stijgen, ondanks een toename in de import. Dit komt door een aantal factoren die de internationale koffiewereld beïnvloeden.
Vorig jaar importeerde Marokko 51.191 ton koffie ter waarde van 2,26 miljard dirham. In 2023 was dit nog 44.580 ton met een waarde van 1,41 miljard dirham. Dit betekent een stijging in volume van 16,18% en een waardevermeerdering van 38,19%, volgens cijfers van het Bureau voor Wisselkoersen.
Lees ook: Traditionele cafés in oorlog tegen koffie trucks in Marokko
De import is gestegen, maar de prijs van koffie op de internationale markt is nog harder gestegen. Vorig jaar kostte een kilo koffie gemiddeld 43,78 dirham, tegenover 31,68 dirham in 2023. Khalid Mouratib, voorzitter van de Casablanca-Settat tak van de Nationale Federatie van Café- en Restauranteigenaren, vertelt aan L’Économiste dat de lokale prijzen met 30 tot 40 dirham per kilo zijn gestegen.
Voor cafés en restaurants is dit een lastige situatie. Sommige ondernemers kiezen ervoor hun winstmarges te verkleinen in plaats van de prijs van een kopje koffie te verhogen. Op die manier proberen ze klanten te behouden in een zeer competitieve markt. Mohamed Astaib, voorzitter van de Marokkaanse Vereniging van Thee- en Koffieproducenten (AMITC), stelt dat de koffie consumptie in Marokko stabiel blijft. Marokkanen drinken jaarlijks tussen de 800 en 900 gram koffie per persoon. Dit is relatief weinig vergeleken met buurlanden Tunesië (1,5 kg) en Algerije (3 kg).
Lees ook: Vakantie in Marokko: 50 dirham voor een kopje koffie
Marokko importeert groene koffiebonen uit landen als Brazilië, Colombia en Indonesië. Voor gebrande koffie is Marokko afhankelijk van Europese landen zoals Spanje, Italië en Frankrijk.
Zorgen om dodelijke weg in Noord-Marokko
Emirati kroonprins richt holding op in Marokko
Moulay Hassan in Tanger, ook Lalla Salma verwacht
Ihattaren kiest definitief voor Marokko boven Nederland
Hakim Ziyech met moeder, Nayef Aguerd en Kurt Zouma in Marrakech
Nieuwe metaalvondsten in Marokko: koper, goud en zilver
Emirati kroonprins richt holding op in Marokko
Marokkaanse dirham houdt stand
Blauwe energie: Spaans geld voor eerste offshore windpark Marokko
Marokko slaat alarm: Russisch gokapp plundert deviezen
Marokko verdrievoudigt paprika-export naar Spanje
Marokko haalt miljardeninvestering binnen voor accu-fabriek
Marokko neemt de leiding in de mondiale auto-industrie
DFDS koopt scheepvaartroutes Spanje-Marokko