14 juli 2024 - 19:00 - Economie
Marokko wil een grote speler worden op de Europese markt voor medicinale cannabis en streeft naar een marktaandeel van 10 tot 15%. Met export en ambitieuze plannen wil het koninkrijk zijn ’groene goud’ omzetten in een nieuwe bron van inkomsten.
Sinds de legalisatie van medicinale cannabis in 2021 stromen de investeringen binnen. Er zijn al bijna 200 bedrijven actief in deze sector, die wereldwijd naar verwachting meer dan 50 miljard dollar waard zal zijn in 2028. De Marokkaanse federatie voor de farmaceutische industrie verwacht binnen vier jaar jaarlijkse inkomsten van 4,2 tot 6,3 miljard dirham, mits het land een Europees marktaandeel van 10 tot 15% behaalt.
Lees ook: Cannabis: nieuwe kansen voor Chefchaouen, Al Hoceima en Taounate
Marokko heeft voor het eerst legaal geproduceerde cannabis geëxporteerd. Een eerste lading hars met een laag THC-gehalte werd in het tweede kwartaal van dit jaar naar Zwitserland verscheept. Hoewel de hoeveelheden nog klein zijn, heeft deze export veel enthousiasme gewekt en de hoge verwachtingen van Marokkaanse bedrijven in de sector aangetoond.
Het koninkrijk wil profiteren van de groeiende legalisatie van medicinale cannabis in de Europese Unie, waar het nu in 21 van de 27 lidstaten is toegestaan. Het farmaceutische bedrijf Sothema heeft al vijftien cannabismedicijnen ontwikkeld voor de behandeling van pijnlijke aandoeningen zoals kanker, multiple sclerose en epilepsie.
Lees ook: Bijna 3000 vergunningen voor legale cannabis in Marokko
De Marokkaanse cannabisindustrie staat echter nog voor uitdagingen, zoals de afhankelijkheid van geïmporteerde zaden en extreme weersomstandigheden die de eerste legale oogst hebben beïnvloed. Om deze problemen aan te pakken, werkt de nationale cannabiswaakhond ANRAC aan de certificering van de lokale cannabissoort ’beldia’, die minder water nodig heeft.
Halal vlees op school in Canada, ouders boos
Prinses Lalla Salma duikt weer op in Marokko
Laatste rit in noodlottige kabelbaan: het verhaal van Hind en Aziz
Drie jaar cel voor Marokkaanse activiste Saida El Alami na koninklijke gratie
Mel B onthult reden achter tweede huwelijk in Marokko
Algerije aan VN: "Niet zonder Polisario"
Chinees miljardenproject in Marokko: duizenden banen op komst
De gok van Marokko: 30 miljard euro voor groene waterstof
China pompt 18 miljard in Marokko’s duurzame toekomst
Marokko verdedigt omstreden exportbeleid olijven
Sterke Marokkaanse dirham in opmars tegen dollar en euro
Belastingontduiking in Marokko floreert door juridisch gat
Miljardair Patrick Drahi verkoopt Marokkaans callcenter door miljardenschulden
Historische prijsdaling olijfolie in Marokko