26 augustus 2024 - 15:30 - Wereld
DAZN, de nieuwe uitzender van de Franse Ligue 1, heeft het zwaar te verduren. Ondanks de hoop op 1,5 miljoen legale abonnees, kijken naar schatting een miljoen mensen de wedstrijden illegaal via schimmige kanalen als Telegram, IPTV en VPN. De strijd tegen deze piraterij, met name vanuit Marokko, blijkt een uitputtende strijd.
Het blokkeren van Telegram is een moeizaam proces. DAZN werkt samen met Telegram om illegale kanalen te melden, maar piraten zijn hen steeds een stap voor. "Zodra Telegram een kanaal blokkeert, maken ze gewoon een nieuwe aan," zegt Hervé Lemaire van LeakID, een bedrijf dat zich bezighoudt met de bescherming van uitzendrechten. "Telegram werkt niet echt mee."
Lees ook: Marokkaan financiert studies met handel in illegale IPTV in Frankrijk
Ook het bestrijden van IPTV is een uitdaging. De servers staan vaak in het buitenland, met name in Marokko, waardoor het lastig is ze te sluiten. Mohammed Boumediane van Ziwit, een cybersecuritybedrijf, benadrukt dat de bron van het probleem moet worden aangepakt: de servers in Marokko en het Midden-Oosten. Sinds november 2022 zijn er wel IPTV-diensten geblokkeerd, wat heeft geleid tot een daling van 27% in sportpiraterij, meldt de Franse mediawaakhond Arcom.
Lees ook: Marokkaanse Nederlander leidde Europa’s grootste illegale IPTV-netwerk
Een nieuwe zorg is het gebruik van VPN’s. Hiermee kunnen Franse kijkers via een Braziliaans IP-adres de Ligue 1-wedstrijden bekijken op YouTube, waar de Braziliaanse zender Cazé TV de uitzendrechten heeft. Hoewel dit illegaal is, is het lastig te bestrijden omdat YouTube geen opties biedt om VPN-gebruikers te detecteren of blokkeren. "Het wordt heel moeilijk om hiertegen op te treden," aldus Lemaire.
Atleet Mehdi Raiss overleden tijdens verblijf in Marokko voor huwelijk
IPTV in België: tienduizenden gebruikers bekend, celstraf dreigt
Stellantis brengt Chinees EV-merk naar Marokko
Marathon in Rif voor vermoord Marokkaans koppel in België
Grenspost Beni Nssar onder spanning heropend
Spanjaard overleden na brutale aanval in Marokkaanse geboortestad
Bestbetaalde CEO van België Ilham Kadri stapt op
Halal vlees op school in Canada, ouders boos
Laatste rit in noodlottige kabelbaan: het verhaal van Hind en Aziz
Algerije aan VN: "Niet zonder Polisario"
Toeristen riskeren celstraf na kus in moskee (video)
Minister Rachida Dati in opspraak door juwelenschandaal
Het verhaal van Marokkaanse Nada, die als 9-jarige door een sekte werd ontvoerd
Luxeleven Redouan wordt zijn ondergang in België