4 januari 2026 - 19:00 - Economie
Marokko sluit het economische jaar 2025 af met een opvallend contrast in de nationale boekhouding. Terwijl de handel in goederen kampt met een groeiend tekort, vertonen andere sectoren juist een opwaartse trend. Recente gegevens van de overheid laten zien hoe verschillende geldstromen momenteel de balans van het land beïnvloeden, waarbij vooral externe inkomstenbronnen een cruciale rol spelen in het stabiliseren van de nationale financiën.
De cijfers van het Wisselkantoor tot en met november 2025 tonen een handelsbalans die onder druk staat. Het tekort op de goederenhandel is met 20,4 procent toegenomen tot een bedrag van 328,8 miljard dirham. Deze ontwikkeling wordt veroorzaakt door een stijging van de import met 9,2 procent, terwijl de export met slechts 1,8 procent groeide. Hoewel de fosfaatindustrie een herstel laat zien, kampen de auto-industrie en de textielsector met een lichte teruggang, wat wijst op een wisselende dynamiek binnen de lokale industrie.
Lees ook: Nieuwe Europese bankenwet treft geldstroom Marokkaanse diaspora
De dienstenbalans zorgt echter voor een noodzakelijk tegenwicht. De inkomsten uit het toerisme zijn met 18,7 procent gestegen naar 124,1 miljard dirham, een resultaat dat in december vermoedelijk verder is gegroeid door de Afrika Cup. Tegelijkertijd blijven Marokkanen die in het buitenland wonen een belangrijke financiële steunpilaar; zij maakten in totaal 111,5 miljard dirham over naar hun land van herkomst. Dankzij dit overschot in de dienstensector kan Marokko de tekorten in de goederenhandel voor een groot deel opvangen.
Lees ook: Miljardenroof: Marokko leidt offensief tegen dure geldtransfers
Ondanks deze meevallers adviseren economen om waakzaam te blijven voor de toekomst. Zij benadrukken dat een langdurige afhankelijkheid van deze specifieke geldstromen risico’s met zich meebrengt. Er wordt gepleit voor meer investeringen in de lokale productiecapaciteit om de importbehoefte te verlagen. Hoewel de directe buitenlandse investeringen met 16,4 procent zijn toegenomen en Marokko aantrekkelijk blijft voor internationale partijen, lijken structurele hervormingen nodig om de economische balans in 2026 verder te versterken.