7 november 2024 - 11:20 - Wereld
De Algerijnse islamist Ali Belhadj, vicevoorzitter van het Islamitisch Reddingsfront, heeft in een interview op de televisiezender Al Magharibia harde kritiek geuit op de Algerijnse autoriteiten. Aanleiding was de militarisering van de festiviteiten rond de 70e verjaardag van de Algerijnse onafhankelijkheid. "Deze vieringen waren niet van het volk, maar een feestje van de militaire elite", aldus Belhadj.
"Vroeger hing iedereen spontaan de Algerijnse vlag uit, maar de afgelopen jaren heeft het leger de macht gegrepen en de vieringen gemonopoliseerd", zegt Belhadj, die momenteel onder huisarrest staat in Algerije. Volgens hem gebruikte het regime de viering om militaire macht te tonen. "President Tebboune was slechts een figurant, legerleider Saïd Chengriha is de echte machthebber."
Lees ook: Ontvangst Polisario-leider door Abdelmadjid Tebboune bespot in Marokko
Ook de media-aandacht voor de festiviteiten was volgens Belhadj gemanipuleerd. "De staatsmedia worden gecontroleerd door de inlichtingendiensten en creëren een beeld alsof het leger Algerije heeft gesticht. Deze maffia-achtige kliek heeft de revolutie gestolen en de macht gegrepen. Het leger, de media en het volk moeten worden bevrijd."
Belhadj pleit voor een politieke oplossing met amnestie voor politieke gevangenen. "Tebboune kan geen politieke stappen zetten, want hij is een marionet van het leger. Het regime probeert zijn macht te legitimeren na de tegenvallende verkiezingsuitslag." Hij verwacht dat het nog lang zal duren voordat het Algerijnse volk weer soeverein is.
Lees ook: Algerijn in Dubai plakt sticker Marokko zonder Sahara, politie grijpt in
De tegenstander bekritiseerde ook de wapenshow tijdens de festiviteiten. "Terwijl het Algerijnse leger pronkte met wapens, werden de Palestijnen in Gaza gebombardeerd. Die wapens zouden beter naar Gaza gestuurd kunnen worden. Algerije zou de Palestijnen moeten steunen. Algerije zelf had zich niet kunnen bevrijden van de kolonisatie zonder de wapensteun van Marokko, Egypte en Tunesië." Belhadj vreest dat het Algerijnse leger een instrument wordt van buitenlandse mogendheden.
Geldafpersing op Marokkaanse weg (video)
Europa zoekt naar deze vermiste Marokkaanse topsporters
Politicus vast voor vastgoedfraude in Tanger
Belangrijke verbindingsweg in Nador is "een schande"
Marokkaans raadslid doneert lever om tante te redden
Nederlander betrapt met camper vol hasj bij grens Marokko
Europa zoekt naar deze vermiste Marokkaanse topsporters
Utrechtse Amir slachtoffer fatbike-drama
Hoensbroekse Yasmin (3) overlijdt na stopzetten behandeling
Palestijnse vlag op joodse profielen, Marokkaanse student veroordeeld
Veel mysterie rond dodelijke val Abdel uit raam in Brussel
Dubai levert rechterhand drugsbaron ’Monte Christo’ uit aan België
Rechtszaak Amsterdam: verdachten brachten vrouwen uit Marokko voor prostitutie
Imam Alkmaar ontslagen na Israël-trip