Het gaat volgens El Español om minstens drie rapporten die na de gebeurtenissen van 30 en 31 juli door Spaanse militaire inlichtingendiensten zouden zijn opgesteld. De krant zegt de documenten te hebben ingezien.
Op Bladna.nl : Spaanse Guardia Civil : "Ruim twintig Marokkaanse spionnen liepen mee naar Sebta"
De rapporten zouden 72 Marokkaanse personen aanwijzen : 22 vermeende leden van inlichtingendiensten en 50 militairen in actieve dienst. Volgens de in het artikel aangehaalde militaire bronnen zouden zij na hun binnenkomst niet naar Marokko zijn teruggekeerd.
De documenten zouden de betrokken personen omschrijven als centrale figuren binnen netwerken die instructies zouden doorgeven, bepaalde verblijfplaatsen financieren en zwakke punten in Sebta onderzoeken.
De vermeende agenten zouden de coördinatie verzorgen en de militairen zouden via andere groepen op het terrein opereren. Het Spaanse leger zou een dossier met maximaal 50 foto’s hebben samengesteld.
Minister Robles : "Ik heb daar geen kennis van"
Volgens de publicatie zijn de personen onder meer geïdentificeerd aan de hand van hun verplaatsingen, fysieke conditie en gezamenlijke sportsessies. Sommigen zouden ook Spaanse militairen tijdens patrouilles hebben gevolgd en gefilmd.
Deze beweringen zijn niet door een rechtbank vastgesteld en de Spaanse regering heeft ze evenmin bevestigd. Minister van Defensie Margarita Robles verklaarde maandag in Brussel dat ze geen kennis heeft van de vermeende aanwezigheid van 72 Marokkaanse militairen of agenten.
"Ik heb daar geen kennis van. Ik weet dat er veel speculaties zijn over wat er is gebeurd", zei Robles volgens Euronews.
Het dossier ligt inmiddels bij de Audiencia Nacional. Rechter María Tardón onderzoekt hoe de massale passages zijn georganiseerd, welke informatie de Spaanse diensten vooraf hadden en of de gebeurtenissen juridisch als een aantasting van de territoriale integriteit kunnen worden beschouwd.
Op Bladna.nl : Dag vóór 72.000 passages uit Marokko waarschuwde CNI al : rechter wil nu weten wie wat wist
De rechter heeft ook de rapporten van het leger en de Spaanse inlichtingendiensten opgevraagd. Robles moet op 6 oktober voor de commissie voor geheime overheidsuitgaven van het Spaanse parlement verschijnen om uitleg te geven over de rol en de informatie van de veiligheidsdiensten tijdens de crisis.