14 augustus 2024 - 17:10 - Marokko
De Marokkaanse overheid trekt maar liefst 8 miljard dirham uit voor de restauratie van historische monumenten, waaronder oude medina’s, kasba’s en ksour. Dit werd aangekondigd door premier Aziz Akhannouch in het parlement en is met enthousiasme ontvangen door talloze organisaties die zich al jaren inzetten voor het behoud van het Marokkaanse erfgoed.
Het ambitieuze project heeft een looptijd van vier jaar (2024-2028) en is gericht op het renoveren van historische wijken in steden en regio’s door het hele land. De urgentie van deze restauraties werd duidelijk in 2012, toen een onderzoek aantoonde dat 43.000 woningen en monumenten op instorten stonden, met gevolgen voor maar liefst 75.000 families.
Lees ook: Oudste universiteit ter wereld staat in Marokko (foto’s)
De medina van Fez, gesticht in de 8e eeuw na Christus, staat centraal in de restauratieplannen. Deze oude stad, met zijn smalle straatjes, fondouks (traditionele handelshuizen), moskeeën en mausolea, dient als voorbeeld voor andere projecten. Het Agentschap voor de ontwikkeling en rehabilitatie van de medina van Fez (Ader) houdt toezicht op de restauratie, met speciale aandacht voor de moskeeën-zaouïas, belangrijk spiritueel erfgoed van de soennitische islam. Ook de mausolea van de Assadiqiya, Charradiya en Tijania broederschappen worden zorgvuldig gerestaureerd.
Lees ook: Noord-Marokko: oude medina’s in gevaar
Naast Fez staan ook andere historische steden op de lijst voor restauratie, waaronder Tanger, Tetouan, Chefchaouen, Rabat en Essaouira. De overheid wil deze historische centra nieuw leven inblazen en ze integreren in de moderne steden, zonder hun unieke karakter te verliezen. Het doel is om deze plekken niet alleen te behouden als ’openluchtmusea’, maar ze te transformeren tot levendige ruimtes die zowel de geschiedenis als de moderne tijd weerspiegelen.
Racisme in België live op televisie onthuld
Ongelooflijke comeback: Marokko Afrikaans kampioen zaalvoetbal!
Nieuwe baan voor Tarik Sektioui
Anti-Amazigh racisme teistert Marokkaanse voetbal
Marokko bouwt gigantische scheepswerf om Spanje (en Europa) uit te dagen
Veel vluchten naar Marokko geannuleerd
Marokko bouwt gigantische scheepswerf om Spanje (en Europa) uit te dagen
Veel vluchten naar Marokko geannuleerd
Marokko en Algerije wedijveren ook over militair budget
Douanier in joggingbroek! Marokko kijkt verbaasd
Nador maakt van Kariat Arekmane vakantieparadijs
Cannabisthee? Marokko lanceert commercialisering
Marokko zet AI-camera’s in op scholen
Royal Air Maroc start nieuwe directe vlucht