4 november 2025 - 19:00 - Marokko
Het Marokkaanse Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een positieve balans opgemaakt van de strijd tegen de georganiseerde drugscriminaliteit. De Marokkaanse veiligheidsdiensten hebben in de eerste acht maanden van 2025 een enorme hoeveelheid drugs in beslag genomen, zo blijkt uit het meest recente activiteitenrapport van het ministerie.
In het rapport, dat is overhandigd aan het Parlement en waarvan Al Yaoum 24 een kopie ontving, staat dat tot eind augustus 2025 in totaal 446 ton verdovende middelen in beslag is genomen. Dit omvat onder meer 385 ton cannabishars en 61 ton kifplanten. De vangsten betroffen ook 788 kg cocaïne, 1,04 kg heroïne en 1.259.662 psychotrope tabletten. Volgens het ministerie heeft dit geresulteerd in de ontmanteling van "een aanzienlijk aantal criminele organisaties" en de inbeslagname van diverse transportmiddelen, van vrachtwagens tot snelle go-fast boten en jetski’s.
Lees ook: Twintig ton hasj gevonden tussen paprika’s uit Marokko
Op het gebied van het terugdringen van illegale teeltgebieden rapporteert het Ministerie van Binnenlandse Zaken een daling van 85% van de illegaal verbouwde cannabisoppervlaktes. Het areaal is geslonken van ongeveer 134.000 hectare in 2003 naar bijna 20.627 hectare in 2025. Het ministerie bevestigt hiermee zijn inzet om ervoor te zorgen dat "geen enkel cannabisgerelateerd product mag bedoeld zijn voor illegaal gebruik", en de correcte toepassing van de wetgeving te waarborgen.
Het ministerie benadrukt de doorlopende inzet bij de bestrijding van grensoverschrijdende drugshandel als onderdeel van de nationale strategie. Deze geïntegreerde aanpak richt zich op het verminderen van het aanbod en het aanmoedigen van boeren tot legale landbouw. Daarnaast is succes geboekt met het "het verbruik verminderen door het toezicht te versterken en de controle over de distributienetwerken te verscherpen" van drugs en psychotrope stoffen, terwijl ook de internationale samenwerking wordt geïntensiveerd.
Lees ook: Franse marine onderschept drugsboot met 2,4 ton cocaïne bij Marokko
Het departement onder leiding van Abdelouafi Laftit blijft werken aan de versterking van de veiligheidsorganen door opleiding en kennisuitwisseling, om effectief op te treden tegen drugshandelnetwerken, inclusief de handel in nieuwe soorten verdovende middelen die niet onder internationale controle staan. Het ministerie zet in op een intensievere bewaking langs de kusten en de landsgrenzen, en de modernisering van de grenscontroles met geavanceerde opsporings- en detectietechnieken.