Zoeken

Marokkaanse families: "Terug naar lbled voor de zomer"

31 juli 2025 - 18:00 - Marokkanen in het buitenland

©

De zomermaanden staan weer voor de deur, en voor veel families van Marokkaanse origine in Frankrijk betekent dat maar één ding: de jaarlijkse reis naar ’lbled’, oftewel hun thuisland Marokko. Ook dit jaar kiezen talloze gezinnen voor een zomervakantie in het koninkrijk.

De tienjarige Manel uit het Franse Rennes kijkt er al enorm naar uit om de hele maand augustus in het zuiden van Marokko door te brengen met haar ouders en haar drie broers en zussen. "Ik kan niet wachten! Ik heb snoepjes en kleine knutselwerkjes gekocht om met mijn nichtjes te maken", vertelt ze enthousiast aan Ouest France. Op het programma staan onder meer tijd doorbrengen met haar grootouders, dieren voeren op een boerderij in de buurt, en bergwandelingen maken met haar vader. Ook het proeven van vers fruit uit de natuur en het ervaren van de unieke sfeer, met de afwijkende huizen en geuren, maken de reis voor haar speciaal.

Lees ook: Marokko: een zomer zonder diaspora

De reis naar Marokko is echter niet elk jaar een vanzelfsprekende keuze voor Manel’s familie. De moeder van Manel legt uit dat dit vooral komt door het budget en de wens om ook andere prachtige regio’s in Frankrijk te ontdekken. De organisatie van de reis is bovendien geen sinecure: "We sturen de spullen en cadeaus van tevoren met een transporteur. Daarna vliegen we met alleen een rugzak." De familie kiest er bewust voor om elke vakantie een nieuwe Marokkaanse stad te verkennen. "Elke keer bezoeken we een andere stad: Agadir, Marrakech, Tanger… We blijven Marokko ontdekken," glundert Manel.

Lees ook: Nederlandse Marokkanen worstelen met hoge prijzen in Rifgebied

Kawtar, een elfjarig meisje uit dezelfde stad, heeft daarentegen wel het geluk dat ze haar zomervakanties regelmatig in Marokko doorbrengt. "Ik vind het fijn omdat we lang blijven, en de hele familie van mijn vader daar is", vertelt ze. Haar dagen vult ze met afkoelen in het zwembad van de residentie of op het strand, spelletjes spelen, en ’s avonds eropuit trekken om te wandelen of paarden te kijken. Kawtar ervaart een grotere mate van vrijheid tijdens haar verblijf in Marokko.

Lees ook: Diaspora vraagt om soepelere autoinvoer in Marokko

Een vakantie naar Marokko vergt echter wel een aanzienlijk budget. "Ik werk harder om de vakantie te kunnen betalen, omdat Marokko erg duur is geworden," legt Ibtissam, de moeder van Kawtar, uit. Ze benadrukt ook het belang van veiligheid, vooral in de zomer. "Daar zijn we in een bewaakt complex met een bewaker, dat is veiliger. Hier wil ik niet dat mijn tieners in de zomer op straat rondhangen. Het is ingewikkeld om ze bezig te houden als we niet weggaan." Dit jaar heeft de familie gekozen voor de auto, wat praktischer en goedkoper is, en ze maken van de gelegenheid gebruik om onderweg een week in Spanje te verblijven.

Lees ook: Marokkaanse diaspora woedend, hoge ticketprijzen verpesten vakantie

Deze zomervakanties zijn voor veel Marokkanen in de diaspora ook een belangrijke gelegenheid om hun moedertaal te oefenen. Manel deelt dat haar vader hen meeneemt naar Marokko zodat ze beter Arabisch leren spreken. ’s Avonds kijkt ze met haar nichtjes Arabische films met Franse ondertiteling, wat haar helpt vooruitgang te boeken. Kawtar bevestigt dat ze in de residentie veel Frans spreekt met andere kinderen, omdat er veel Fransen zijn, maar met haar grootouders praat ze Arabisch, zelfs als zij Frans spreken.

Bladna.nl

Bladna.nl - 2025 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team