24 mei 2025 , 23:00 - Saïd Amraoui - Sport
Een plan van het Marokkaanse ministerie van Onderwijs om gymleraren te trainen in hiphop en breakdance, recent erkend als Olympische sporten, heeft een fel debat ontketend.
Het initiatief, bedoeld als culturele verrijking en modernisering van het lesaanbod, stuit op felle kritiek vanwege ethische en ideologische bezwaren. De centrale vraag is of deze dansvormen passen binnen de Marokkaanse schooltraditie en -moraal.
Lees ook: Marokko verplicht school vanaf 2 jaar
De plannen werden ontvouwd in een nota van Abdeslam Mili, directeur schoolsportpromotie. Twee docenten per regio zouden een training krijgen van internationaal expert Thomas Rimmers, niet om de disciplines direct in te voeren, maar om regionale trainers op te leiden. Het ministerie ziet dit als een stap naar "holistische ontwikkeling" van leerlingen, passend bij modern onderwijs.
Vanuit het onderwijsveld klinkt echter forse kritiek. Docenten en pedagogen vrezen dat de "niet-academische" gebaren, de kledingstijl en de culturele codes van hiphop niet sporen met de schoolmoraal. Sommigen noemen de beslissing "overhaast" en waarschuwen voor praktische problemen en een aantasting van de traditionele sportethiek in Marokko.
Lees ook: Kauwgom verboden op scholen in Marokko
De discussie is ook overgeslagen naar de politiek. Parlementariër Khalid Satti (UNMT) heeft minister Mohamed Saad Berrada om opheldering gevraagd over de meerwaarde van deze trainingen, en of de focus niet beter op klassieke Olympische sporten kan liggen. Voorstanders van het project benadrukken echter dat het gaat om een alternatieve expressievorm met positieve effecten op zelfvertrouwen en mentale gezondheid van jongeren.
Toeristen in Marokko waarschuwen: "Met deze trucs word je geruïneerd"
Klopjacht op vastgoedgiganten: ontwikkelaars Tanger onder druk
Wild zwijn doodt en verwondt boeren in Marokko
Nare lucht verraadt luguber familiedrama in Marokko
Marokko levert kopstukken drugsorganisatie uit
Woningmarkt Marokko in tweeën gescheurd: Tanger wint, Rabat en Oujda out
Marokko A’ arriveert in Qatar als topfavoriet voor Arab Cup
Marokko vecht tegen de klok: omgeving stadion Agadir lijkt woestijn
Afrika Cup 2025: Marokko-Algerije rivaliteit bereikt kookpunt
Zorgen nemen toe bij Marokkaans elftal vlak voor Afrika cup
Lamine Yamal: hoe Marokko de strijd tegen Spanje verloor
Algerije kiest bekend hotel in Rabat als basis voor Afrika Cup
Sofyan Amrabat is goud waard: club zwaar afhankelijk van Marokkaanse international
Yassir Zabiri aan Walid Regragui: "Ik ben klaar!"