28 november 2024 - 18:50 - Wereld
Dubai lijkt een veilige haven te zijn voor drugscriminelen. Nieuw onderzoek naar vastgoedtransacties in de stad toont aan dat drugsbaronnen, waaronder Marokkanen, er hun toevlucht zoeken en hun criminele activiteiten voortzetten.
Een onderzoek van het journalistencollectief OCCRP en het Noorse medium E24 onthult de omvang van het probleem. Een van de meest opvallende gevallen is dat van Othman El Ballouti, een 36-jarige man van Marokkaanse afkomst die in België bij verstek is veroordeeld tot zeven jaar cel voor cocaïnehandel. Ondanks zijn veroordeling kon hij vanuit Dubai een luxe appartement verkopen aan een andere drugsbaron, Alejandro Salgado Vega, bijgenaamd "El Tigre". Vega wordt beschouwd als een van de grootste cocaïnesmokkelaars van Spanje en wordt internationaal gezocht. De transactie, ter waarde van 1,5 miljoen euro, werd zonder problemen goedgekeurd door de autoriteiten in Dubai.
Lees ook: Van België tot Dubai: het luxe leven van Belgisch Marokkaanse drugsbazen
Deze zaak roept vragen op over de inzet van de Verenigde Arabische Emiraten in de strijd tegen georganiseerde misdaad. België, dat in 2021 een uitleveringsverdrag met Dubai sloot, wacht nog steeds op de uitlevering van 21 criminelen. Onder hen zijn zowel verdachten die nog berecht moeten worden als veroordeelden die hun straf moeten uitzitten.
Lees ook: Van Dubai tot Antwerpen: de val van cocaïnehandelaar Youssef Ben Azza
De Belgische minister van Justitie, Paul Van Tigchelt, bevestigt dat van de 27 uitleveringsverzoeken er slechts vier zijn ingewilligd. Een persoon is overleden en een ander verzoek werd afgewezen. De effectiviteit van het uitleveringsverdrag lijkt beperkt, wat twijfels oproept over de bereidheid van Dubai om met de Belgische justitie samen te werken.
Controverse rond Algerijnse scheidsrechter en Royal Air Maroc
Achraf Hakimi en Imaan Hammam in koppel?
België waarschuwt reizigers voor Marokko
Vader Lamine Yamal voor de rechter, dubbele rol in steekpartij
Fikse boete voor man die uitkering ontving tijdens vakantie in Marokko
Geen schaduw, wel palmbomen: kritiek in Marokko
Sofian Kiyine opnieuw bij spectaculair ongeval betrokken
Europa zoekt naar deze vermiste Marokkaanse topsporters
Utrechtse Amir slachtoffer fatbike-drama
Hoensbroekse Yasmin (3) overlijdt na stopzetten behandeling
Palestijnse vlag op joodse profielen, Marokkaanse student veroordeeld
Veel mysterie rond dodelijke val Abdel uit raam in Brussel
Dubai levert rechterhand drugsbaron ’Monte Christo’ uit aan België
Rechtszaak Amsterdam: verdachten brachten vrouwen uit Marokko voor prostitutie