30 april 2025 - 11:20 - Economie
De opkomst van Marokkaanse avocado’s op de Europese markt zorgt voor ongenoegen bij Spaanse telers. Vooral in de regio Valencia klagen producenten over de massale import van Marokkaanse avocado’s, die een aanzienlijke prijsdaling van hun eigen oogst tot gevolg heeft gehad dit seizoen.
De organisatie van Valenciaanse producenten, Unió Llauradora, meldt dat de prijs van avocado’s, met name de veel aangeplante Lamb Hass-variëteit, dit seizoen met meer dan 29% is gedaald. Waar de gemiddelde prijs in maart 2024 nog 2,44 euro per kilogram bedroeg, zakte deze in maart 2025 naar slechts 1,73 euro per kilogram. De organisatie wijt deze daling aan de toegenomen import van avocado’s uit Marokko.
Lees ook: "Oneerlijke concurrentie" Marokko bedreigt Europese telers
Recente cijfers tonen aan dat de Spaanse avocado-import in januari 2025 met maar liefst 68% is gestegen. De import uit Marokko liet een nog grotere toename zien van 89%, wat neerkomt op een totaal van 14.187 ton avocado’s. Peru en Chili, de andere belangrijke leveranciers van avocado’s aan Spanje, bevinden zich momenteel in het laagseizoen, waardoor hun cijfers in deze context minder relevant zijn.
Lees ook: Spaanse avocadomarkt keldert door Marokko
In heel 2024 importeerde het Iberisch schiereiland 262.071 ton avocado’s, een stijging van 8% ten opzichte van het voorgaande jaar. Naast de problemen met de import vragen de producenten om strengere controles in de teeltgebieden tijdens de oogstperiode om de diefstal van avocado’s tegen te gaan. Unió Llauradora benadrukt dat de avocado een opkomend gewas is in de regio Valencia en dat de lokale autoriteiten de producenten moeten ondersteunen om hun investeringen te laten renderen. De organisatie roept consumenten op om te kiezen voor lokale avocado’s om de eigen productie te steunen en het milieu te beschermen door de CO2-uitstoot van import te verminderen.
Ihattaren kiest definitief voor Marokko boven Nederland
Hakim Ziyech met moeder, Nayef Aguerd en Kurt Zouma in Marrakech
Nieuwe metaalvondsten in Marokko: koper, goud en zilver
FC Barcelona komt naar Marokko!
Tanger verscherpt bouwcontrole na mislukt project
Hachim Mastour: "Ik was een crash-test"
Marokkaanse dirham houdt stand
Blauwe energie: Spaans geld voor eerste offshore windpark Marokko
Marokko slaat alarm: Russisch gokapp plundert deviezen
Marokko verdrievoudigt paprika-export naar Spanje
Marokko haalt miljardeninvestering binnen voor accu-fabriek
Marokko neemt de leiding in de mondiale auto-industrie
DFDS koopt scheepvaartroutes Spanje-Marokko
Marokko ontvangt 60.000 ton graan uit Kazachstan