Minister Bart van den Brink van Asiel en Migratie bevestigt de overstap in een Kamerbrief van 24 september. De Koninklijke Marechaussee blijft met dezelfde capaciteit toezicht houden. Wel krijgt zij meer vrijheid om te bepalen waar en wanneer controles plaatsvinden, op basis van informatie over illegale migratie en grensoverschrijdende criminaliteit.
Op Bladna.nl : België en Nederland stellen grenscontroles voor Marokkanen opnieuw uit
Voor automobilisten is vooral de grensstreek van belang. Het mobiele toezicht kan plaatsvinden op wegen binnen twintig kilometer van de Nederlandse grens met België en Duitsland. Wie vanuit Marokko via Spanje, Frankrijk en België terugrijdt, kan dus ook op Nederlands grondgebied nog worden gecontroleerd. Hetzelfde geldt voor reizigers die op een Belgische of Duitse luchthaven landen en over de weg naar Nederland doorreizen.
De Marechaussee houdt daarbij een selectie van de voertuigen stil. Volgens haar uitleg over het mobiele toezicht kunnen controleacties plaatsvinden op een speciaal ingerichte strook langs de snelweg. Ook kunnen motorrijders voertuigen naar een geschikte controleplek begeleiden. Het overige verkeer rijdt door, al kan ter plaatse een lagere snelheid gelden.
Langere controles, maar geen nieuwe regeling voor rechtstreekse Marokko-vluchten
Het gepubliceerde besluit verhoogt de toegestane controletijd op dezelfde weg van maximaal 90 naar 120 uur per maand. De dagelijkse limiet van zes uur vervalt. Bij afzonderlijk besloten intensivering kan het maandmaximum oplopen tot 240 uur. Dat moet voorkomen dat mensensmokkelaars eenvoudig kunnen voorspellen wanneer een controle eindigt.
Ook voor binnenkomende Schengenvluchten verandert de regeling. Binnen het reguliere toezicht mag maandelijks maximaal 25 procent van de unieke vliegroutes worden gecontroleerd, met per geselecteerde route een maximum van 25 procent van de geplande vluchten. Bij een geselecteerde vlucht mogen alle passagiers worden gecontroleerd. Voor internationale treinen worden eveneens ruimere mogelijkheden ingevoerd.
Een rechtstreekse vlucht vanuit Marokko valt buiten dit mobiele Schengentoezicht. Marokko behoort niet tot het Schengengebied : aankomende reizigers passeren daarom de bestaande buitengrenscontrole. Wie bijvoorbeeld via een Spaanse luchthaven naar Nederland vliegt, kan op het aansluitende traject binnen Schengen wel met mobiel toezicht te maken krijgen.
Op Bladna.nl : Marokkaans paspoort kan terugreis naar Nederland lastiger maken voor Marokkaanse Nederlanders
Een geldig reisdocument blijft dus nodig. Ook kinderen moeten een eigen reisdocument hebben. Voor Marokkaanse reizigers met een Nederlandse verblijfsvergunning moet het reisdocument bij aankomst geldig zijn, benadrukt de Marechaussee. Het kabinet wil met de nieuwe werkwijze het gewone grensverkeer zo min mogelijk hinderen, maar de overstap betekent niet dat controles of mogelijk oponthoud verdwijnen.