12 februari 2025 - 17:10 - Wereld
De Frans-Algerijnse betrekkingen zijn flink bekoeld, en volgens historicus Benjamin Stora spelen "Marokkaanse lobbies" in Frankrijk daarin een rol.
Stora, expert op het gebied van de Algerijnse geschiedenis, gaf in een interview met de Algerijnse zender Al24 News aan dat een deel van de Franse samenleving al lange tijd de Marokkaanse monarchie steunt, vooral in de kwestie van de Sahara. Hij suggereert dat er druk is uitgeoefend door invloedrijke groepen met banden met Marokkaanse media.
Lees ook: Marokko vs Algerije: Frankrijk heeft gekozen
De historicus benadrukt dat er een vertrouwensbreuk is tussen Frankrijk en Algerije. Om die te herstellen, moeten volgens hem kwesties als herinnering, herstelbetalingen en de aanbevelingen uit zijn rapport uit 2021 worden aangepakt. Dat rapport, opgesteld in opdracht van president Macron, ging over de Frans-Algerijnse geschiedenis. Stora stelt dat de kwestie van de Sahara de inspanningen rond de gezamenlijke geschiedenis heeft doorkruist.
Lees ook: Marokko oorzaak zware crisis tussen Algerije en Frankrijk
De crisis tussen beide landen ontstond nadat Frankrijk op 31 juli de Marokkaanse soevereiniteit over de Sahara erkende. Algerije reageerde door zijn ambassadeur terug te roepen uit Parijs. De post is sindsdien vacant. Algerije zou president Macron verwijten te zijn gezwicht voor druk van rechts en extreemrechts, die pleitten voor erkenning van de Marokkaanse aanspraak op de Sahara en een "herijking" van de Franse Maghreb-politiek.
Hart van Nador sterft: inwoners in actie
Naar Marokko met de auto: 10 fatale fouten die je moet vermijden
Sherine dreigt met rechtszaak na kritiek in Marokko
Topteam: Hammouchi gaat samenwerken met VAE-inlichtingendienst
Zomerreis naar Marokko dreigt fiasco te worden door hoge prijzen
Marokko onthult schokkende cijfers over gifdieren
Marokkaanse en Nederlandse vrouwen sterven door explosie in Spaanse bar
McDonald’s verrast met Marokkaanse Hawaï
Drugs uit Marokko en Colombia nu via Spaanse rivier
Bengalese topfunctionaris reist met munitie naar Marokko
Borgerhoutse burgemeester zoekt rust in Tanger
Verhoogde Spaanse surveillance bij enclaves, Marokko in het vizier
Antwerpse moskee krijgt dreigbrief en kogel
Trauma na vlucht: passagier Manchester-Agadir vertelt