23 april 2025 - 23:50 - Wereld
In de Spaanse stad Girona worden jonge, dakloze Marokkanen stiekem gefilmd en vervolgens op sociale media zoals TikTok en Instagram valselijk als dieven bestempeld. Deze misleidende video’s, vaak verspreid door profielen gelinkt aan extreemrechts, gaan viraal en veroorzaken angst en stigmatisering. De kwalijke praktijken leiden tot grote bezorgdheid bij de families van de jongeren in Marokko. De getroffen jongeren vrezen voor hun veiligheid door de online hetze.
Een van de slachtoffers is Mohammed, die zo’n zes jaar geleden naar Catalonië kwam en na een verblijf in de jeugdzorg op straat belandde. Hij werd na het zien van de beelden niet alleen op straat bedreigd, maar ook geconfronteerd door zijn teleurgestelde familie in Marokko. "Ze dachten dat ik naar Spanje was gekomen om te stelen, niet om te werken," vertelde hij. Hoewel hij onschuldig is, voelt hij dat de schade aan zijn reputatie al is aangericht.
Lees ook: Franse extreemrechts leider vertelt over "onvergetelijke" vakanties in Marokko
Deze valse video’s treffen meer jonge migranten, soms net nu ze hoop hadden op een werkvergunning, aldus Yasser Souddane van hulporganisatie ECCIT. Hij noemt de jongeren slachtoffers van fake news en benadrukt dat hun hoop hierdoor de grond in wordt geboord. Souddane roept op tot steun voor deze kwetsbare groep die zwaar lijdt onder de online desinformatie en de gevolgen daarvan voor hun toekomst.
Lees ook: Moskee in Molenbeek ontsnapt aan aanslag, dader is 14
Veel slachtoffers durven uit angst geen aangifte te doen, vaak vanwege hun ongedocumenteerde status, legt Souddane uit. Hij pleit daarom dringend voor een speciaal bureau tegen rassenhaat en discriminatie binnen de Catalaanse politie (Mossos). Volgens Souddane mag afkomst nooit een reden zijn om iemand als verdachte aan te merken en is betere bescherming tegen dit soort praktijken noodzakelijk.
Marokko in nieuwe Arabische "NAVO"-strijdmacht?
Koning Mohammed VI zorgt voor repatriëring kabelbaanslachtoffer Lissabon
Ryanair’s geheime wapen voor recordwinsten? Vluchten naar Marokko
Waarom Hamza Igamane twee verschillende namen gebruikt
Marokkaans plan voor militaire operatie in Sahara ligt klaar
"Geen enkel Arabisch land is nog beschermd tegen Israël"
Eurostat: Marokko in top drie, Algerije afwezig
Hoe de Mocro maffia de grootste bedreiging van Nederland werd
Marokkaanse aangerand in kliniek in India, arts opgepakt
Rekening van 38.000 euro na weekje Marokko, Orange reageert
Harde aanpak Marokkanen op luchthaven Istanbul
Oorlogsschepen escorteren jacht bij Ceuta, Koning Mohammed VI aan boord?
Gevaarlijke Marokkaanse tomaten van de markt gehaald in Nederland
Marokkaan vrijgelaten na miljoenenroof in Duitsland: "Onvoldoende bewijs"