10 september 2024 - 06:00 - Sport
In de Marokkaanse voetbalcompetitie, de Botola, is een opvallende trend gaande: Marokkaanse clubs kiezen steeds vaker voor buitenlandse trainers. Op dit moment staan maar liefst acht clubs onder leiding van een coach uit het buitenland, afkomstig uit landen als Zuid-Afrika, Tunesië, Italië, Portugal en Servië. Deze voorkeur voor buitenlandse expertise roept vragen op over de kwaliteiten van Marokkaanse trainers.
Niet alleen in Marokko, maar ook in andere competities in de Maghreb en de Golfstaten, ziet voetbalconsultant Ayoub Koutaya een "plotselinge" afwezigheid van Marokkaanse trainers en technisch personeel. Hij wijst op mogelijke tekortkomingen in de opleiding van Marokkaanse coaches, assistenten en fysieke trainers.
Lees ook: Marokko wil minder spelers uit buitenland in nationaal elftal
Qattaya benadrukt dat modern voetbal draait om technologie, wetenschappelijk onderzoek, data-analyse en effectieve communicatie. Trainers moeten niet alleen tactisch sterk zijn, maar ook goede communicatieve leiders, om zo spelers, media en bestuurders op de juiste manier aan te sturen.
Lees ook: Bezorgdheid om exodus Marokkaanse spelers naar Egypte
Daarnaast zijn psychologische vaardigheden cruciaal, aldus Koutaya. Een trainer moet de persoonlijkheid van zijn spelers kunnen analyseren en hen mentaal voorbereiden. Ook fysieke fitheid is belangrijk, zodat de trainer de fysieke begeleiding van spelers kan coördineren en inzicht heeft in spieranatomie en fysiologie. Tot slot moet een moderne trainer video-analyses kunnen maken om de sterke en zwakke punten van zijn team te evalueren en de prestaties te verbeteren. Het draait allemaal om het stellen van duidelijke doelen en het hebben van de technische middelen om die te bereiken.
Woedende Conte bestormt veld en wil Ayoub El Kaabi te lijf gaan (video)
Europa investeert in snellere verbinding met Marokkaanse Sahara
Kamervragen over stichting van profvoetballer Redouan El Yaakoubi
Vijf onmisbare tips bij aankoop van een huis in Marokko
Dit verandert op de luchthaven van Al Hoceima
Marokko zet zich schrap voor extreem weer
Woedende Conte bestormt veld en wil Ayoub El Kaabi te lijf gaan (video)
Hoe Zeeuwse Moussa de kapper van Cristiano Ronaldo werd
Azzedine Ounahi in impasse
Ihattaren heeft nieuwe club, blijft in Nederland op vraag van familie
Moeilijke periode voor Marokkaanse internationals
Wedstrijd Marokko-Zambia: om hoe laat en op welke zender
Romantische vakantie Adil Rami in Marokko eindigt in ziekenhuis
Hakim Ziyech is terug