22 november 2024 - 22:10 - Wereld
Algerije maakt zich zorgen over de mogelijke hernieuwde toenadering tussen Marokko en Iran. Dit blijkt uit een recent telefoongesprek tussen de Algerijnse minister van Buitenlandse Zaken, Ahmed Attaf, en zijn Iraanse ambtsgenoot, Abbas Araghtchi.
Volgens een officieel bericht hebben beide ministers gesproken over de toekomst van de Algerijns-Iraanse betrekkingen en belangrijke regionale kwesties. Deze diplomatieke actie volgt op berichten over bemiddeling door Oman en Saoedi-Arabië om de banden tussen Marokko en Iran te herstellen, die al enkele jaren verbroken zijn.
Lees ook: Iran wil banden met Marokko herstellen
De Iraanse woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Ismail Baghaei, bevestigde deze bemiddelingspogingen en benadrukte dat Iran nooit de oorzaak was van de breuk met Rabat. Iran staat altijd open voor betere relaties met buurlanden en islamitische landen, aldus Baghaei.
Algerije ziet de mogelijke toenadering tussen Marokko en Iran als een bedreiging. Het land vreest dat Marokko hierdoor sterker zal staan in de regio. Iran heeft altijd ontkend directe banden te hebben met het Polisario, beweging voor de onafhankelijkheid van de Sahara. Marokko beschuldigt Iran echter al jaren van steun aan het Polisario.
Lees ook: Polisario gebruikt Iraanse raketten tegen Marokko
In 2018 stelde de Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Nasser Bourita, bewijs te hebben van Iraanse betrokkenheid via de Libanese Hezbollah-beweging. Deze beschuldiging past in een breder patroon van kritiek op de Iraanse invloed in de regio, met name via sjiitische groepen zoals Hezbollah in Libanon, Hashd al-Shaabi in Irak en de Houthi’s in Jemen.
Marokkaanse celebs ontduiken massaal belasting
Anas neergestoken op Palestina-demonstratie in Brussel: "Ik weet wie het was"
Veerboot naar Marokko ramt havenbarrière in Algeciras
Hollywood-bankroof in Marokko, daders lopen nog
Tanger te duur voor vakantie
Europese Unie wil nieuw pact met Marokko
Anas neergestoken op Palestina-demonstratie in Brussel: "Ik weet wie het was"
Veerboot naar Marokko ramt havenbarrière in Algeciras
Europese Unie wil nieuw pact met Marokko
Vrouw probeert vliegtuigdeur te openen op vlucht naar Marokko
Jacht op Mocro maffia-brein: Europa belooft beloning
Marokkaan verdacht van brand bij citadel Bastia
Rusland blokkeert 28 ton vis uit Marokko
Marokko daagt Duitse media voor de rechter in Pegasus-zaak