22 maart 2025 - 10:30 - Wereld
Gaat Marokko er uiteindelijk in slagen de enclaves Sebta en Melilla terug te winnen met de steun van Donald Trump? Dit onderwerp voedt de debatten in Spanje sinds de terugkeer van de Republikein naar het Witte Huis.
De recente uitspraken van admiraal buiten dienst Juan Rodríguez Garat hebben het debat over de aanspraken van Marokko op Ceuta en Melilla nieuw leven ingeblazen. "De controverse verbaast me niet, want er is een tegenstrijdigheid. Spanje zegt dat Marokko een bevriend land is, maar de Spanjaarden geloven dat niet," zei Garat in het programma Espejo Público.
Lees ook: Spanje vreest ’Groene Mars’ van Marokko met steun Trump
Zou de aanhoudende spanning tussen Rabat en Madrid over de twee enclaves kunnen escaleren tot een conflict? Op die vraag antwoordt de ex-admiraal: "Ik denk niet dat er een risico op agressie is, maar wie weet wat er in de toekomst zal gebeuren." Garat betreurde ook het ontbreken van een ferm standpunt van Brussel en de NAVO over de verdediging van de twee enclaves in geval van een aanval.
"De NAVO-paraplu is altijd een discussiepunt geweest, omdat het Verdrag van Washington het Noord-Afrikaanse grondgebied niet omvat. Ondanks de recente NAVO 360º-overeenkomst aarzelen mensen over deze kwestie. We weten vandaag niet goed wat de toekomst van de NAVO is," verklaarde de voormalige hoge militair.
Lees ook: Amerikaanse legerbases in Marokko?
De uitspraken van Garat komen in de context van de terugkeer aan de macht van Donald Trump in de Verenigde Staten. De positie van de nieuwe bewoner van het Witte Huis over bepaalde strategische kwesties zou grote gevolgen kunnen hebben voor de relaties tussen Spanje, Marokko en de Atlantische Alliantie en de machtsverhoudingen in de regio kunnen herdefiniëren.
Schokkend: kakkerlak in tajine in Rabat
Marokko blokkeert lading runderen, duizenden dieren vast in haven
Incident op luchthaven Marokko: passagiers Ryanair opgesloten (video)
Spanningen tussen PSG en Achraf Hakimi na interview
Harde aanpak Marokkanen op luchthaven Istanbul
Oorlogsschepen escorteren jacht bij Ceuta, Koning Mohammed VI aan boord?
Harde aanpak Marokkanen op luchthaven Istanbul
Oorlogsschepen escorteren jacht bij Ceuta, Koning Mohammed VI aan boord?
Gevaarlijke Marokkaanse tomaten van de markt gehaald in Nederland
Marokkaan vrijgelaten na miljoenenroof in Duitsland: "Onvoldoende bewijs"
Onschuldig Marokkaans gezin opgeofferd voor rust in Urk
Zwitserland degradeert Marokkaan
Met ’bloed’ besmeurde haatbrief jaagt moskeeën Nederland angst aan
Marokkaanse bouwt vastgoedimperium dankzij zwembad in Los Angeles